Czy w jednym wnętrzu można połączyć elementy charakterystyczne dla Azji i Afryki z tymi typowo europejskimi? Oczywiście, że tak. Najlepszym tego przykładem jest styl kolonialny. Dowiedzmy się o nim czegoś więcej i poszukajmy inspiracji do naszego domu lub mieszkania.

Brytyjskość w egzotycznym wydaniu

Powstanie tzw. „drugiego” stylu kolonialnego w aranżacji wnętrz datuje się na połowę XIX wieku i jest związane z rosnącą dominacją Wielkiej Brytanii na świecie. Podboje zamorskich terytoriów na Czarnym Lądzie oraz na Dalekim Wschodzie przyczyniły się do zapotrzebowania na nowej jakości towary m.in. meble, dodatki, ozdoby, jakie spełniałyby oczekiwania Europejczyków, ale i pasowały do miejsc tak odmiennych od Starego Kontynentu. Tak też tradycyjne formy zaczęły nabierać orientalnego i egzotycznego charakteru.

Materiały i kolory typowe dla stylu kolonialnego

W pierwszej kolejności należy powiedzieć o drewnie. W tym stylu dominują jego egzotyczne odmiany, a wśród nich: mahoń, palisander, akacja, tek, a także bambus oraz rattan, które wyróżniają się przepięknymi barwami. Drewno oczywiście pojawia się pod postacią mebli oraz podłóg i drzwi.
Drugim istotnym elementem pozostaje kolorystyka. Do tego stylu w aranżacji wnętrz pasują tzw. kolory ziemi, jakie idealnie komponują się z wcześniej wymienionymi gatunkami drewna. Sięgajmy zatem po biel – czysta lub wpadająca w waniliowy odcień oraz beż, szeroką paletę brązów. Wyeksponujmy je na ścianach, ale także w formie różnego rodzaju dodatków m.in. tkanin – zasłon, poszewek, narzut.

Meble z drugiego końca świata

Ich wygląd jest zależny od tego, z jakich kolonii pochodzą, W przypadku tych brytyjskich mamy do czynienia z nawiązaniem do wiktoriańskiego stylu. Zdają się one również lżejsze pomimo swych dość konkretnych form. Wyróżniają się ciekawymi zdobieniami, co szczególnie można zauważyć m.in. w komodach o wielu szufladach, biurkach gabinetowych oraz regałach na książki. Do wnętrz utrzymanych w stylu kolonialnym można oczywiście wprowadzić rozwiązania typowe dla Azji, czyli ażurowe elementy i takie same dekory.
W przypadku foteli oraz kanap, popularne jest połączenie rattanu lub bambusa jako podstawy mebli oraz tapicerowanych poduszek jako siedzisk. Zazwyczaj w ich sąsiedztwie pojawia się stolik okolicznościowy wykonany z wyżej wymienionych gatunków drewna.

Dodatki w nowoczesnym stylu

Bez względu na to, jaki temat przewodni ma przyjąć aranżacja, niezbędne są dekoracje. W tym przypadku będą to takie, które można przywieźć z dalekich wypraw. Wśród nich można wymienić figurki wykonane z egzotycznych gatunków drewna oraz, wazony naczynia i bambusowe kosze. Polecane są także latarenki, parawany oraz tkaniny np. zdobione egzotycznymi motywami roślinnymi.

Miłośnicy roślin mogą zdecydować się na storczyki lub inne kwiaty typowe dla Azji. Palmy o dużych i rozłożystych liściach także są mile widziane. W nowoczesnej odsłonie tego stylu warto postawić na utrzymane w nurcie retro walizki, globusy, mapy oraz akcesoria i rzeczy, jakie mogły być używane przez kolonistów.

Gdzie kolonialne motywy sprawdzą się najlepiej?

To propozycja dedykowana wnętrzom o dużych powierzchniach np. mieszkaniom w starych kamienicach, gdzie w wielu przypadkach przestrzeń zdaje się nieograniczona. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrane elementy tego stylu przenieść do mniejszych pomieszczeń. Wówczas należy odpowiednio zagrać kolorystyką i decydując się na meble, wybierać te lżejsze np. rattanowe.

Salon łączący Azję z Europą

Miejsce to ma sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi, a zatem styl kolonialny sprawdzi się tutaj doskonale. Stonowana kolorystyka ścian, utrzymana w bieli lub beżu pozwoli odetchnąć i w cieplejsze miesiące będzie schładzać przestrzeń. Na podłodze mogą znaleźć się płytki utrzymane w barwie jasnego brązu lub też zostać położony jeden z egzotycznych gatunków drewna o takim samym odcieniu.

Jak w większości salonów, tak i tutaj sofa lub kanapa zajmie centralne miejsce. Ważne, aby jej tapicerka była wykonana z tkaniny utrzymanej w jednym z kolorów ziemi. Obok niej warto ustawić wygodne rattanowe fotele. Całość niech zamknie stolik kawowy powstały z egzotycznego gatunku drewna. Niech jego charakterystycznym elementem będą misternie wygięte nóżki. Pod jedną ze ścian ustawmy np. komodę – oczywiście równie dekoracyjną, wiktoriańską i egzotyczną jak ww. mebel.
Jako dodatki wprowadźmy np. bambusowy parawan, jaki oddzieli to pomieszczenie od jadalni. W kątach pokoju dobrze będą prezentować się latarenki i naczynia, jakie przywozi się z azjatyckich wojaży. W oknach postawmy na lniane, jasne zasłony, które będą chronić przed światłem, ale i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Sypialnia kolonialna

Kolorystyka ścian i podłóg niech będzie zbliżona do tej z salonu. Tutaj najważniejszym meblem będzie ogromne łoże – najlepiej wykonane z egzotycznego gatunku drewna o ciemnej barwie. Wspaniale będzie prezentować się to o masywnym, wysokim zagłówku lub też z baldachimem wspieranym na drewnianych słupach.
Obok łóżka warto, aby znalazły się szafki nocne. Tutaj można wprowadzić lżejszy akcent, czyli np. rattan, jaki zostanie powtórzony pod postacią fotela ustawionego w rogu pomieszczenia. Zamiast tradycyjnej komody typowej dla stylu kolonialnego, mogą pojawić się stare skórzane kufry lub takie same walizki zdające się pochodzić z końca XIX wieku.

Jako oświetlenie poleca się metalowe ażurowe lampy lub tradycyjne abażury wykonane z jasnych tkanin. Mogą one występować jako główne i dodatkowe punkty świetlne. Z kolei dla utrzymania wyjątkowego klimatu warto wprowadzić latarenki.

W nowoczesnej odmianie tego stylu pościel może być zdobiona orientalnymi nadrukami. Jeśli jednak zdecydujemy się na jej bardziej stonowaną wersję, to nie zapominajmy o kolorowych – żółtych, pomarańczowych poduszkach, jakie ożywią wnętrze.

Styl kolonialny ma wiele oblicz, ale jednym z najpopularniejszych jest ten, który zawdzięczamy Brytyjczykom. Być może wynika to z kojarzonej z nim trwałości, solidności oraz co bardzo ważne – umiejętnemu skomponowaniu elementów tak od siebie różnych.