Coraz więcej ludzi stara się wprowadzać ekologiczne rozwiązania do różnych aspektów życia. Jednym z nich i bardzo istotnym dla utrzymania dobrego samopoczucia jest aranżacja wnętrz. Jak zatem przygotować pomieszczenia w taki sposób, aby odwoływały się do natury? Wiele cenny porad znajdziemy poniżej.
Ekologia w czterech ścianach
Ten styl aranżacji wnętrz jest szczególnie polecany wszystkim tym, którzy cenią sobie spokój, harmonię i wszystko to, co pozwala poczuć się przytulnie. Stawiając na rozwiązania utrzymane w duchu ekologii, uciekamy np. od hałasu, zgiełku miasta i zapewniamy sobie niczym niezakłócone warunki do odpoczynku oraz relaksu. Co ważne, styl eko sprawdzi się doskonale na małych, jak i dużych powierzchniach.
Kolorystyka pomieszczeń
Dla każdego ze sposobów urządzania wnętrz bardzo ważny jest dobór kolorów. W tym przypadku istotne jest nawiązanie do natury oraz zastosowanie spokojnych tonacji. Zatem bazowym kolorem w przypadku ścian powinna stać się biel. Równie efektownie poradzą sobie barwy ziemi np. brązy, szarości, beże. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podkreślić kompozycje za pomocą delikatnych żółci oraz błękitu i zieleni. Dzięki nim pomieszczenia zaczynają „oddychać”. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie tworzyć zbyt krzykliwych kontrastów.
Obecnie dostępne są ekologiczne farby do ścian i sufitów, które szczególnie warto wykorzystać przy tego typu aranżacjach.
Natura pod stopami
W salonie i pozostałych pokojach w domu lub mieszkaniu powinny znaleźć się drewniane podłogi. Są one dobrym przykładem natury i co istotne, prezentują się nienagannie przez wiele długich lat. Czynią one wnętrza ciepłymi i zachęcają do przebywania w nich.
Podobnie jak w przypadku kolorystyki ścian, tak i tutaj warto stawiać na paletę jasnych barw. Jeśli dysponujemy dużym metrażem, wybierzmy deski, na jakich widoczne są sęki oraz usłojenia. Dzięki temu uzyskamy bardzo ciekawy efekt na podłodze.
Jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę, zdecydujmy się na kafle w białej kolorystyce lub te o strukturze przypominającej drewno.
Meble dla miłośników ekologii
Ich formy są bardzo uproszczone i bazują na prostych liniach pozbawionych ozdób. Można powiedzieć, że meble utrzymane w stylu eko są zbliżone do tych, jakie widujemy w skandynawskich wnętrzach. Najlepiej, jeśli są wykonane z drewna. Polecane są również te powstałe z rattanu, bambusa oraz wikliny.
Warte uwagi są także meble z odzysku. Do ich stworzenia wykorzystuje się np. stare europalety, jakie dają wiele możliwości odnośnie do projektowania. To z nich powstają różnego rodzaju siedziska, łóżka, a nawet i stoły oraz komody. Obok nich równie popularne stają się drewniane skrzynki po owocach. To z nich można wyczarować oryginalne stoliki kawowe, szafki nocne oraz regały na książki.
Dodatki, jakich nie może zabraknąć
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o żywych roślinach, jakie staną się najlepszym podkreśleniem prezentowanego stylu w aranżacji wnętrz. Jako kolejny dodatek mogą pojawić się dekoracyjne poduszki, jakich poszewki zostały uszyte z lnu lub filcu. Jeśli mowa o oświetleniu, to świetnie będą prezentować się wiklinowe lub papierowe klosze lamp oraz lampki stojące zamknięte w drewnianych obudowach. Na stołach i stolikach warto rozłożyć podkładki wykonane z bambusa lub trawy morskiej. Na drewnianej podłodze efektownie będzie wyglądać ręcznie pleciony dywanik utrzymany w neutralnej kolorystyce. W oknach mogą zawisnąć lniane zasłony, a na karniszach ozdoby wyplecione z wikliny np. obręcze zdobione kwiatami.
Inne materiały ważne dla eko wnętrz
Występują one jako konkretne formy lub też detale. Poza wcześniej wspomnianymi rattanem, bambusem oraz wikliną starajmy się wprowadzać do ekologicznych pomieszczeń takie materiały jak: len, skóra, wełna, a nawet i kamień. Idealnie nawiązują one do tego wszystkiego, co kryje się pod pojęciem natura oraz stanowią trafne uzupełnienie dla wcześniej opisywanego drewna.
Propozycja dziennego eko pokoju
W tym pomieszczeniu w szczególności należy zadbać o takie aspekty jak spokój i harmonia. Zatem na ścianach niech pojawi się ciepły odcień beżu, a na podłodze drewno ciemniejsze o jeden ton. W przypadku mebli możemy skorzystać z propozycji oferowanych przez salony z wyposażeniem wnętrz, jak i zdecydować się na ich samodzielne przygotowanie.
W pierwszym przypadku wybierzmy np. sofę obitą tapicerką w szarym kolorze i ułóżmy na niej filcowe poduszki. Ożywmy to wszystko wełnianym kocem o żółtej barwie. Obok ustawmy drewniany stolik kawowy i dwa wiklinowe fotele, jeśli oczywiście pozwala nam na to metraż. Na parapetach i komodzie (pochodzącej z tej samej kolekcji co stolik) ustawmy zielone rośliny. Zadbajmy również o takie dodatki jak np. świeczki, jakie zapewnią naturalne światło i wprowadzą przyjemny klimat do pomieszczenia. Postarajmy się również o tkaniny – lniane zasłony w oknach, a na podłodze o niewielki dywan.
Sypialnia jak w naturze
Tutaj pozwólmy sobie na większą kreatywność i wykorzystajmy wcześniej wspomniane europalety. To właśnie one coraz częściej stają się doskonałym budulcem podstawy łóżka, na której kładzie się materac. Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzenie zagłówka łóżka z oszlifowanych desek.
Aby wnętrze nabrało lekkości, pozostałe meble, czyli np. komoda i szafki nocne mogą zostać wykonane z wikliny lub rattanu. Nie zapominajmy bynajmniej o lnianych poduszkach i zasłonach – najlepiej o beżowej lub żółtej kolorystyce. W przypadku oświetlenia wybierajmy klosze lamp wykonane z tkanin lub plecione z wikliny.
Aranżując wnętrza w stylu eko, miejmy na uwadze, że mają być one harmonijne. Unikajmy zatem wprowadzania nadmiarowych elementów i zagracania przestrzeni. Niech w pomieszczeniach na pierwszy plan wysuwa się jasna kolorystyka oraz drewno uzupełnione innymi materiałami pochodzącymi z natury. Trzymając się powyższych wskazówek, z pewnością nasz dom lub mieszkanie stanie się oazą spokoju, gdzie w końcu odpoczniemy i odetchniemy pełną piersią.