Wiele osób podziela w aranżacji wnętrz zamiłowanie do staroci oraz przeszłości. Równie dużą popularnością cieszą się motywy nawiązujące do sielskiej i urokliwej wsi. Czy te wszystkie elementy można połączyć w dobrym guście w jednym stylu? Oczywiście, że tak i najlepszym tego potwierdzeniem jest shabby chic. Co warto o nim wiedzieć, aby urządzić wnętrza ściśle odpowiadające jego założeniom? Cenne rady i wskazówki znajdziemy tutaj.
Shabby chic – co w sobie kryje?
W tłumaczeniu na język polski oznacza „sfatygowany szyk”. Ten styl narodził się w latach 80. XX wieku. Jego prekursorka Rachel Ashwell dostrzegła ogromny potencjał w starych przedmiotach – meblach, dodatkach i dekoracjach. To ona zaczęła nadawać im nowy charakter, gdzie kobiecość – wrażliwości i delikatność wychodzą na pierwszy plan. Styl shabby chic jest bardzo urokliwy oraz wprowadza do wnętrz harmonię i spokój. Jakie są jego najważniejsze elementy?
Kolorystyka dominująca w shabby chic
Dominującą barwą jest biel oraz écru, ale nie w swej zimnej tonacji. Równie często wykorzystywane są takie kolory, jak: róż o pudrowym odcieniu, akwarelowy błękit oraz wyblakły żółty. Wspólnie tworzą wspaniałe kompozycje, jakie zachwycają oczy. Oczywiście sporadycznie mogą pojawiać się inne barwy np. szarość lub lawendowy fiolet.
Popularne motywy
Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się romantyczne wzory. Wśród nich należy wymienić oczywiście serca, aniołki, kwiaty oraz różnego rodzaju misternie zakręcone abstrakcje. Występują one na meblach i dodatkach w wersji minimalistycznej lub XXL. Często stanowią urokliwą ozdobę poduszek, innego typu tekstyliów np. obrusów oraz serwet, a także ram, ramek, ceramicznych naczyń, zastawy stołowej i wielu innych elementów wyposażenia wnętrz.
Meble pasujące do „sfatygowanego szyku”
Na pierwszy plan wysuwa się ich kolor – biel, która zdaje się nadszarpnięta duchem czasu. Oczywiście najlepiej, jeśli są wykonane z prawdziwego drewna. Wracając jednak do ich charakteru, to muszą one mieć widoczne przetarcia, delikatne cieniowania, a w niektórych miejscach farba powinna mieć zarysowane pęknięcia. Wiele osób urządzających wnętrza w stylu shabby chic dokonuje takich zmian na meblach na własną rękę. Wówczas wyciąga z piwnic lub strychów stare babcine kredensy, komody pamiętające dawne czasy czy też masywne stoliczki kawowe, jakie poddaje stosownym zabiegom. Obecnie można jednak nabyć w salonach meblowych odpowiednie wyposażenie nawiązujące swym wyglądem do „sfatygowanego szyku”.
Oldschoolowy salon
Pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którym w idealny sposób udaje się zaprezentować styl shabby chic. Na ścianach warto, aby zagościł biały lub kremowy kolor, a podłoga była utrzymana w barwie jasnego drewna. W dekoracji ścian skorzystajmy z farby lub też tapety, jaka jeszcze bardziej nawiąże do tego klimatu.
Wybierając meble, zwracajmy uwagę na te o klasycznych formach typowych np. dla stylu prowansalskiego. Powinna się tu znaleźć sofa (z jasną tapicerką), na której umieści się dużo poduszek, jakich poszewki będą zdobione np. kwiatami w kolorze jasnego różu. Obok niej warto ustawić wygodny fotel oraz średnich rozmiarów stolik kawowy np. z ciekawie zdobionymi nóżkami. Na oparciu siedziska świetnie będzie wyglądać koronkowa narzuta, a na blacie równie misternie wykonana serweta.
W salonie znajdzie się oczywiście miejsce na komodę wpasowaną swą formą i kolorystyką do pozostałej całości. Jeśli pomieszczenie to łączy się z jadalnią, wprowadźmy do niego stary kredens, oczywiście pokryty białą farbą i udekorowany przetarciami.
Dodatki do salonu
Kilka dodatków zostało już wyżej wymienionych, ale warto wprowadzić tutaj coś jeszcze. Niech będą to ramki na zdjęcia ozdabiane techniką decoupage, ceramiczne aniołki – np. zawieszone na karniszach, lustra w misternie zdobionych oprawach. Na komodzie i stoliku doskonale będą prezentować się drewniane szkatułki oraz ceramiczne wazony i innego rodzaju naczynia. Jeśli z kolei mowa o oświetleniu, warto wybierać spośród kinkietów i kloszy oraz abażurów wykonanych z tkanin. Ważne, aby znalazły się na nich motywy typowe dla stylu, czyli np. serduszka lub kwiaty. Oczywiście wszystkie dekoracje muszą swą kolorystyką nawiązywać do palety barw typowej dla tego sposobu urządzania wnętrz.
Romantyczna sypialnia z przeszłością
Oczywiście jest ona kolorystycznym odwzorowaniem salonu. Jedynie zmieniają się meble i ewentualnie dodatki. W tym pomieszczeniu będzie prezentować się świetnie tapeta z delikatnym kwiatowym motywem. Stanie się ona doskonałym tłem dla mebli, wśród których znajdzie się łóżko z metalowym stelażem lub masywnym zagłówkiem wykonanym z drewna. Obok łóżka znajdzie się miejsce dla drewnianych szafek, na jakich zostaną ustawione lampki nocne z materiałowymi abażurami. Jeśli metraż sypialni na to pozwala, zamiast szafek nocnych można ustawić komody, w których znajdzie się dość miejsca na bieliznę oraz inne rzeczy. W takim pomieszczeniu nie może zabraknąć toaletki, czyli bardzo kobiecego akcentu – idealnie wpisującego się w klimat opisywanego stylu. Obok niej wspaniale będzie wyglądać fotel lub krzesło z wysokim oparciem obszyte tapicerką w kolorze pudrowego różu.
Dekoracje i dodatki w sypialni
Na łóżku powinna znaleźć się kremowa kapa z kwiatowymi nadrukami, podobnie jak poduszki powtarzające ten sam wzór. Oczywiście mile widziane są ramki i lustra zachwycające misternymi zdobieniami. Ciekawym, ale i zarazem dużym dodatkiem jest manekin, taki sam, na jakim w pracowniach krawieckich upina się projekty. W sklepach dostępne są jego ażurowe wersje wykonane z metalowych pręcików.
To zaledwie kilka propozycji dotyczących wykorzystania mebli i dodatków, aby móc wprowadzić do wnętrz styl shabby chic. Warto przyjrzeć mu się bliżej, gdyż ma naprawdę wiele do zaoferowania. To doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy w swym domu lub mieszkaniu chcą cieszyć się spokojem i pięknem.