Czy można mówić o czymś takim jak płeć wnętrza? Jak najbardziej tak. Często bowiem używamy sformułowań dotyczących tego, że np. sypialnia wyróżnia się kobiecą delikatnością lub też łazienka charakteryzuje się męską surowością. Dajmy jednak pierwszeństwo paniom i skupmy się na aranżacjach wyrażających w sobie płeć piękną. Przekonajmy się, czy poza dużymi walorami estetycznymi mogą być one zarazem funkcjonalne. Zapoznajmy się również z kilkoma poradami dotyczącymi przygotowania salonu, sypialni i łazienki w domu przepełnionym żeńskim pierwiastkiem.

Kobiecy salon – charakterystyczne cechy

Salon to chyba najważniejsze pomieszczenie w domu, które powinno być urządzone w taki sposób, aby gwarantować wypoczynek oraz sprzyjać codziennemu życiu rodzinnemu. Ten zaaranżowany w kobiecym stylu może zostać opisany takimi słowami jak: przytulność oraz subtelność. Oczywiście kobiecy salon może zostać urządzony na wiele różnych sposób, ale udaje się wyróżnić jego kilka charakterystycznych cech. Są to oczywiście jasne, często pastelowe barwy – róż, błękit, żółć oraz kwiatowe motywy, retro lub vintage. Można powiedzieć, że kobiecy salon prezentuje prowansalski lub angielski styl. Miłośniczki minimalizmu mogą również skorzystać z rozwiązań typowych dla skandynawskich wnętrz – białego koloru oraz prostych form mebli. W salonie przygotowywanym przez kobiety nie może zabraknąć różnego rodzaju dodatków.

Jak można przygotować przykładowy kobiecy salon?

Pomalujmy ściany białą farbą lub w odcieniu beżu. Na podłogach niech znajdzie się drewno lub panele utrzymane w ciepłym brązowym kolorze. Połóżmy na nich mięciutki dywan np. w pastelowym odcieniu różu. Na nim ustawmy szklany stolik okolicznościowy, który otoczą sofa oraz fotel. Zadbajmy o komfort domowników i ułóżmy na sofie oraz fotelu poduszki, które będą współgrać z ich np. szarą lub kremową tapicerką. Możemy powtórzyć tutaj wcześniej wspomniany róż. Nie przytłaczajmy przestrzeni ciężkimi meblami. Wybierzmy raczej komody i regały o delikatnie zarysowanych liniach w lekko brązowej lub białej tonacji. W oknach niech znajdą się półprzezroczyste zasłony np. zdobione kwiatowymi motywami. Pomyślmy również o lampach z klasycznymi abażurami lub tych tworzących misterne kompozycje złożone ze sztucznych kryształków.

Nie zapominajmy o stylowych dekoracjach np. latarenkach, świeczkach, szklanych wazonach oraz lustrach, które wprowadzą naturalny blask do wnętrza oraz uczynią go bardziej klimatycznym dzięki grze świateł. Zwieńczeniem kobiecego salonu niech będą cięte kwiaty ustawione w wazonach lub kolorowe rośliny doniczkowe.

Sypialnia w damskim guście

Kiedy myślimy o tym pomieszczeniu, najczęściej przychodzi nam do głowy słowo „romantyczny”. Niech to zatem ono będzie tematem przewodnim sypialni, która powinna sprzyjać niczym niezakłóconemu relaksowi i spokojnym snom. Jak je sobie zapewnić? Wykorzystajmy rozwiązania podobne do tych z salonu.

W aranżacji kobiecej sypialni postawmy na białe meble – łóżko, szafę, szafki nocne oraz oczywiście toaletkę, czyli bardzo kobiecy element wyposażenia mieszkania. Niech wezgłowie łóżka zostanie wykonane z metalu, jaki pozwala na stworzenie fantazyjnych kształtów i zdobień. Po jego obu stronach niech znajdą się stoliki lub szafki nocne z szufladami – np. będące połączeniem drewna oraz wikliny. W szufladach znajdzie się dość miejsca na najpotrzebniejsze rzeczy, a nawet niewielki blat zmieści lampkę nocną – jej abażur może być wykonany z kwiatowej tkaniny. Jeśli chodzi o szafę, to warto zadbać o to, aby na drzwiach znalazło się duże lustro, w którym będziemy mogły się swobodnie przeglądać. Kiedy metraż sypialni pozwala na to, wyznaczmy w niej miejsce na toaletkę oraz tapicerowany taboret w stylu glamour. W kącie pomieszczenia ustawmy dodatkowo wiklinowy fotel, na jakim znajdą się puchate poduszki i ciepły pled.

Niech tłem dla mebli staną się beżowe ściany lub pomalowane na pastelowe odcienie np. pomarańczowego czy też różowego. Możemy się również zdecydować na kwiatowe wzory – tapety lub fototapety, ale wówczas uważajmy, aby nie przytłoczyć wnętrza i nie stosować zbyt wielu dodatków o podobnych motywach. Podłogi oczywiście jasne i ewentualnie udekorowane miękkimi chodnikami lub dywanikami. Oprawa okien zdobiona zasłonami nawiązującymi do kolorystyki wnętrza. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie dodatków utrzymanych w stylu retro – duży zegar, ramki na zdjęcia, szklane lampiony.

Łazienka, o której wystrój zadba kobieta

Do tej pory trzymaliśmy się stonowanej kolorystyki, dość minimalistycznego wyposażenia oraz stylowych dodatków. W łazience możemy również kontynuować te wątki, aby utrzymać spójny styl w całym domu.

To pomieszczenie przygotowywane przez kobiety ma nie tylko pełnić funkcję miejsca, w którym dbamy o higienę oraz robimy pranie. Tutaj również możemy się przecież zrelaksować po ciężkim dniu, kiedy położymy się w wannie wypełnionej gorącą wodą. Aby z przyjemnością korzystać z łazienki i w niej wypoczywać, należy zadbać m.in. o jej kolorystykę. Tak też postawmy na nieskazitelną biel, zarazem tak kobiecą, jak i ponadczasową. Niech wystąpi ona pod postacią płytek ściennych i podłogowych oraz oczywiście sedesu, umywalki oraz wanny. Bardzo stylowo będzie prezentować się wanna wolnostojąca, której podstawą są misternie wykonane nóżki oraz umywalka w stylu vintage zamontowana na drewnianym blacie.

Aby ożywić białe wnętrze i uczynić je bardziej luksusowym, wybierzmy dodatki utrzymane w złotym lub miedzianym kolorze. Mogą one przyjąć konkretne formy np. grzejnika, baterii umywalkowej i wannowej, ramy lustra czy też mniejszych elementów wyposażenia łazienki np. uchwytu na papier toaletowy, wieszaków na ręczniki. Połączmy to umiejętnie ze szkłem – dozownikiem na mydło, pojemnikiem na szczoteczki do zębów oraz innymi dekoracjami wykonanymi z tego materiału. Zadbajmy również o lampy nad lustrem – np. kinkiety w stylu retro.

Kobiece wnętrza mogą przyjąć takie oblicza, ja te przedstawiane powyżej lub też wiele innych, które będą wyrażać delikatność, subtelność oraz zmysłowość. Ważne, aby trafiały one w gusta właścicielek i sprawiały, że pięknie się w nich mieszka.