Eleganckie, dostojne i pełne przepychu, ale jednocześnie bardzo przytulne – takie właśnie są wnętrza, zaaranżowane w angielskim stylu. Jego korzenie sięgają panowania królowej Wiktorii. Styl ten bazuje na dużej ilości pięknych, wyszukanych detali. Ważne miejsce stanowi w tym wszystkim ciepło domowego ogniska. Tu szanuje się przodków, eksponując pamiątki po nich i liczne, rodzinne fotografie. Z upływem lat styl ten ewoluował, rozdzielając się na kilka nurtów, m.in. na romantyczny styl rustykalny (cottage) oraz surowy i chłodny nurt industrialny, który rozwinął się po rewolucji przemysłowej. Wiele osób, stawiając na styl angielski, wybiera ten pierwszy nurt.

Kwiaty, ozdoby i tekstylia, czyli salon po angielsku

Ściany w salonie mogą być pokryte wzorzystą tapetą. Najpopularniejszy motyw to kwiaty, a w szczególności róże. Kwieciste tapety o fakturze przypominającej tkaninę współgrają z innymi tekstyliami, obecnymi w pomieszczeniu. W salonie nie może zabraknąć wzorzystych pokrowców na fotele oraz ciężkich, ozdobnych i fantazyjnie upiętych zasłon. Alternatywą dla kwiatów są pionowe pasy lub szkocka krata – takie wzornictwo dominuje w tzw. myśliwskim stylu. Osoby, które zamiast tapet wolą pomalowane ściany, powinny postawić na ciepłe, pastelowe kolory (odcienie różu, kość słoniowa, żółty). Jednolite, stonowane ściany to dobry wybór wtedy, gdy w meble są bardzo ozdobne, a w pomieszczeniu znajduje się dużo przeróżnych bibelotów.
Centralnym miejscem rodzinnego salonu jest ozdobny kominek. To on tworzy ciepłą atmosferę – dosłownie i w przenośni. Bijący od niego blask można chłonąć, siedząc na komfortowej, pikowanej sofie lub w głębokim, niezwykle wygodnym i miękkim fotelu z wysokim zagłówkiem. Tradycyjnym motywem w angielskim salonie jest klasyczna sofa – Chesterfield. W zależności od nurtu sofa może być albo tapicerowana wzorzystym materiałem, albo elegancką skórą. W fotelach nie może zabraknąć wygodnych poduszek w kwiaty.

Przy ścianach ustawione są drewniane meble. Mogą one być w jednym kolorze (np. ciemnym), ale mogą również stanowić połączenie jasnego drewna z bielą. Mile widziane są meble, stylizowane na antyki. Można nawet pokusić się prawdziwy o antyk, np. w postaci niewielkiego stolika kawowego. Loftowy styl industrialny bazuje tymczasem na meblach szarych oraz czarnych z elementami bieli. Tutaj dodatki są bardziej stonowane, a wzorzyste tapicerki zastępowane są skórą. Przy cieplejszym nurcie stylu angielskiego można pomyśleć o ozdobieniu ściany pięknym lustrem. Na komodzie warto ustawić pamiątki rodzinne lub wspólne zdjęcia. Te mogą również wisieć na ścianie, w ozdobnych ramach. Na podłodze, którą stanowi drewniany parkiet, warto położyć wzorzysty dywan. Oświetlenie pokoju powinno być bogate – zdobiony żyrandol, zwieszający się z sufitu lub ozdobne kinkiety na ścianie dodadzą pomieszczeniu szczególnego blasku.

Przytulna, rodzinna kuchnia

Angielska kuchnia to często przestronne pomieszczenie, połączone w jedno z jadalnią. Dominują tu stylowe meble, w których uwidocznione są ozdobne gałki i uchwyty. Dobrze będą tu pasować przeszklone szafki, w których widać gustowną, porcelanową zastawę czy drewniane dodatki, np. młynek do kawy czy pojemniki z przyprawami. Również kuchenka i piekarnik są stylizowane na retro, a okap nad kuchenką może przypominać ozdobny gzyms nad kominkiem. Bateria nad zlewem powinna wyglądać jak z innej epoki. Na środku kuchni często znajduje się stół, mogący pełnić kilka ról. Sprawdzi się on jako przestrzeń do prac kuchennych, w roli stołu do szybkiego śniadania czy też jako barek. Dominują tu drewniane blaty, jednak osoby, które chcą pójść w kierunku glamour, mogą zastąpić je blatami granitowymi.

W kuchni i jadalni w stylu angielskim nie może również zabraknąć ozdobnych motywów kwiatowych. Mogą się one znaleźć na obrusach, bieżnikach, ręcznie haftowanych serwetach, a także na fartuszku czy kuchennej rękawicy. Dobrze wyglądać będą również świeże kwiaty w ozdobnym wazonie, ustawione na stole. W industrialnym nurcie mile widziane są żeliwne akcesoria. Ponadto w kuchni trzeba również pamiętać o stosownym oświetleniu – takim, które będzie pasujące do całości koncepcji, ale jednocześnie funkcjonalne.

Królewska i przestronna łazienka

Spora i luksusowa – taka jest łazienka, urządzona w angielskim stylu. Jest to swego rodzaju prywatny salon piękna. Ciepłej kąpieli w pianie można tu zakosztować w wannie na oryginalnych nóżkach, np. przypominających łapy lwa. Wanna musi mieć dostęp z wielu stron, nie powinna być ona zabudowana. Nad nią znajduje się bateria w stylu retro. Również i w łazience nie może zabraknąć ozdobnych szafek z ładnymi gałkami, luster w pięknych ramach i gustownych dodatków, takich jak wiklinowe kosze na kosmetyki czy dekoracyjny podajnik papieru. Podłoga może mieć formę biało-czarnej mozaiki, a na ścianach są lamperie. Na półeczkach widać też sporo ozdobnych roślin w pięknych doniczkach. Pomieszczenie jest ogrzewane przez stylizowany, pasujący do całości koncepcji grzejnik.

Dodatki, których nie powinno zabraknąć

Aby dopełnić całości wnętrz, warto zadbać też o stosowne dodatki. Ozdobne patery na owoce dobrze zaprezentują się w jadalni. Salon można wyposażyć w porcelanowe figurki czy niewielkie rzeźby. Dobrze jest również pamiętać o dekoracyjnym oświetleniu, takim jak lampki na stolik i lampy podłogowe. Uroku pomieszczeniom dodadzą pachnące świece. Drobiazgi przechowywać można w rzeźbionych szkatułkach. W salonie, koło kominka, warto ustawić ozdobny kosz na drewno. Parapety można wypełnić pięknymi doniczkami z kwiatami, a świeże kwiaty w wazonie mogą stać na kredensie, na haftowanej serwetce.
Styl angielski to styl dla ludzi, ceniących sobie rodzinne ciepło, wygodę i piękno. To styl, który pozwoli poczuć się bezpiecznie i komfortowo w otoczeniu kwiecistych tkanin, poduch i gustownych mebli. Do tak urządzonego domu po prostu miło jest wracać!