Często mówimy o tym, że salon lub sypialnia mają bardzo kobiecy charakter. W powszechnej opinii dominuje również stwierdzenie, że to panie przykładają większą wagę do estetyki pomieszczeń. Jednak i panowie mają wiele do powiedzenia oraz zaproponowania w tematyce aranżacji wnętrz. Jak zatem prezentują się te utrzymane w męskim stylu? Poznajmy bliżej ten temat.

Typowe cechy męskiego stylu w aranżacji wnętrz

Jako pierwszą należy wymienić prostotę, a jako drugą funkcjonalność. W przestrzeniach urządzanych przez i dla mężczyzn każdy element wyposażenia cechuje się swoistego rodzaju surowością. Prostota wyraża się również w braku zdobień np. kwiatowych motywów typowych dla kobiecych aranżacji. Jeśli mowa o praktyczności, to meble i nieliczne dodatki mają spełniać swe zadania, a nie stanowić ozdoby. Można powiedzieć, że wnętrza w męskim stylu nawiązują do skandynawskiego i industrialnego designu.

Kolorystyka ścian i podłóg

Wbrew pozorom wnętrza aranżowane w męskim stylu i przez panów nie są bezbarwne. Na ścianach dominują neutralne barwy – np. jasne i ciemne odcienie brązu, szarości oraz beżu. Popularna jest również czerń pojawiająca się pod postacią konkretnych form np. na szerokości całej ściany lub w detalach – lampach. Podłogi są wyłożone drewnianymi panelami lub płytkami pasującymi swym odcieniem do kolorów zastosowanych na ścianach. Warto dodać, że ich popularnymi dekoracjami stają się czerwone cegły, często będące mocnym akcentem w przestronnych loftach.

Popularne materiały

Wśród nich można wymienić drewno, szkło, metal, tworzywa sztuczne oraz skórę. Mężczyźni często wybierają meble – szafy, regały, stoliki wykonane z pierwszego z wymienionych surowców, choć równie popularne są formy łączące w sobie drewno oparte na metalowych podstawach np. ławy kawowe czy też szafki RTV. Z kolei tworzywa sztuczne dominują w designerskich meblach np. krzesłach ustawianych przy stole w jadalni lub wieszakach montowanych w przedpokoju. Szkło w głównej mierze występuje pod postacią głównych lamp i dodatkowych punktów świetlnych. Panowie ze względu na swe zamiłowanie do praktyczności decydują się na sofy i fotele pokryte tapicerkami, jakie są łatwe w czyszczeniu. Wśród nich wybierają chętnie sztuczną skórę w czarnym lub brązowym kolorze.

Salon stworzony dla mężczyzny

Istnieje wiele pomysłów na to, jak przygotować pokój dzienny, w którym na pierwszy plan wysuwa się testosteron. Jednym z nich jest połączenie drewna, betonu oraz bieli i szarości. Podłoga w salonie może zostać wyłożona jasnymi panelami, a ściany pomalowane na ciepły odcień bieli. Jedną ze ścian, najlepiej tę, na jakie stanie sofa, warto wyłożyć płytami z betonu architektonicznego. Ich szarość idealnie skomponuje się z obiciem ww. siedziska, jakie może być o ton ciemniejsze lub jaśniejsze od tego zastosowanego na ścianie. W otoczeniu sofy niech znajdą się lekkie meble nieprzytłaczające pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest zastąpienie tradycyjnego stolika kawowego tym wykonanym z palet. W zależności od tego ile rzeczy ma się zamiar przechowywać w pokoju dziennym, niech stanie w nim otwarty regał utrzymany w skandynawskim stylu lub niewielka komoda o takim samym charakterze. Drugi taki mebel umieśćmy przy ścianie znajdującej się naprzeciw sofy, aby móc na nim ustawić sprzęt RTV – telewizor i głośniki.

Jeśli chodzi o dodatki, zdecydujmy się na industrialną lampę stojącą, duży materiałowy klosz zawieszony w centralnym punkcie pokoju oraz grafiki na ścianach – utrzymane w takiej kolorystyce jak całe pomieszczenie.

Sypialnia z męskim pierwiastkiem

W tym pomieszczeniu możemy wzorować się na loftach typowych dla wielkich miast np. Nowego Jorku oraz rozwiązaniach zastosowanych w pokoju dziennym. Tutaj również na podłodze znajdą się panele utrzymane w kolorze jasnego brązu, jaki będzie dobrze komponował się ze ścianami pomalowanymi na ciepły odcień szarości. Centralne miejsce pomieszczenia zajmie ciemne drewniane łóżko, ale o bardzo nowoczesnej i prostej formie. Jego zagłówek może być obity skórą. Na łóżku znajdą się czarne poduszki i narzuta w takim samym kolorze. Obok mebla może stanąć minimalistyczny stolik nocny wykonany z metalu. W sypialni znajdzie się również szafa na ubrania – utrzymana w takim samym wybarwieniu jak łóżko. W pomieszczeniu zabraknie jednak dodatków. Ewentualnie na ścianach pojawią się plakaty np. o intensywnej czerwonej barwie. Jeśli chodzi o oświetlenie, to warto wybierać spośród wiszących lamp i ich stojących odpowiedników utrzymanych w industrialnym stylu. Sypialnia w męskim wydaniu to maksimum wygody i funkcjonalność.

Kuchnia nie tylko dla kobiet

Kolejnym pomieszczeniem, jakie wbrew pozorom można zaaranżować po męsku, okazuje się kuchnia. W tym przypadku także funkcjonalność wysuwa się na pierwszy plan i bez znaczenia jest wielkość przestrzeni. Brak tu zatem nadmiarowych mebli, bibelotów i dekoracji. Tak na jednej ze ścian może ciągnąć się zabudowa kuchenna – dolne i górne szafki w ciemnym odcieniu brązu. Metaliczny połysk sprzętu AGD i zlewozmywaka doskonale się z nimi skomponuje. W pobliżu zabudowy może stanąć niewielki drewniany stół oraz krzesła będące połączeniem siedziska wykonanego z tworzywa sztucznego i metalowego stelaża. Ścianę, przy której znajdzie się miejsce na kącik jadalniany, warto wyłożyć czerwoną cegłą, co podkreśli męski, surowy charakter tego wnętrza. W przypadku dodatków wybierzmy dużą lampę z czarnym kloszem, jaka zawiśnie nad stołem, a nad blatem roboczym zamontujmy listwę z lampkami LED. Na stole i blacie znajdzie się miejsce wyłącznie na niezbędne rzeczy – np. pojemniki z przyprawami.

To zaledwie kilka porad i propozycji aranżowania wnętrz utrzymanych w męskim stylu. Co ważne, podobnie jak kobiety, tak i panowie mają wiele możliwości urządzenia przestrzeni, w jakich będą czuć się dobrze. Pomimo ogromnego nacisku kładzionego na funkcjonalność, minimalizm i prostotę, to także salon, sypialnia, kuchnia tworzona dla oraz przez mężczyzn są estetyczne, jak te, w których dominuje żeński pierwiastek.