Styl rustykalny przywodzi na myśl wiejski, sielski klimat, jaki to sprzyja wyciszeniu oraz relaksowi. Dlatego też coraz więcej osób mających dom lub mieszkanie w mieście, stara się go przenieść do własnych wnętrz. Przy odpowiednim podejściu efekt okazuje się doskonały. Jak zatem wprowadzić odrobinę spokojnej wsi do wypełnionego hałasem miasta? Jakie rozwiązania aranżacyjne sprawdzą się najlepiej? Cenne porady znajdziemy właśnie tutaj.

Główne cechy stylu rustykalnego w aranżacji wnętrz

  • Podobnie jak inne trendy w aranżacji wnętrz, tak i tutaj można mówić o jego wielu obliczach i modyfikacjach. Jednak jak już wspomniano, jego istotną cechą jest bliskość z naturą. Ten styl w aranżacji wnętrz kojarzony jest także z ciepłem, przytulnością, jakie osiąga się za pomocą m.in. odpowiednich materiałów, kolorów i wielu innych czynników. Wśród nich koniecznie należy zwrócić uwagę na:
  • drewno – szczególnie to wyglądające na stare (liczne słoje, sęki, i spękania), najlepiej w jasnych kolorach;
  • kamień (ewentualnie czerwona cegła);
  • jasne kolory i odcienie ziemi – biel, beż, brąz, szarość oraz czerń;
  • tkaniny – len, wełna, bawełna;
  • skóry, futra, filc;
  • proste meble typowe dla wiejskich domostw np. białe kredensy, drewniane stoły i krzesła w kolorze brązowym lub białym (postarzane, przecierane);
  • uchwyty meblowe i ich części wykonane z kutego żelaza;
  • dodatki – np. stare lampy, wiklinowe kosze, gliniane garnki, inne przedmioty typowe dla wiejskich gospodarstw oraz dworków z końca XIX i początku XX wieku;
  • rośliny – zioła, dzikie gatunki kwiatów.

Wyżej wymienione elementy koniecznie muszą znaleźć się w rustykalnych wnętrzach. Pamiętajmy jednak o umiarze w ich stosowaniu, gdyż ważne jest to, aby pomieszczenia urządzane właśnie w tym stylu były przytulne, pozwalały poczuć się swobodnie, a nie przytłaczały.

Rustykalna kuchnia – przykładowa aranżacja

Wiele osób decydując się na wiejski i sielski styl, wprowadza go do kuchni. Jest to jak najbardziej trafny pomysł, gdyż pomieszczenie to pozwala pokazać niemal całe spektrum rustykalności. Jak tego dokonać? Zacznijmy od zabudowy kuchennej – szafek i ich frontów w białym kolorze – najlepiej postarzanym i przecieranym. Mogą być one wykonane z prawdziwego drewna lub imitować jego nadszarpniętą duchem czasu wersję. Połączmy je z brązowym, masywnym drewnianym blatem, na którym pięknie wyeksponowane będą słoje i sęki. Jeśli jest taka możliwość, warto zdecydować się na stary kredens, jaki stanie w pobliżu stołu oraz krzeseł.

Aranżując rustykalną kuchnię, skorzystajmy także ze sprzętu AGD, jaki swym designem nawiązuje do tego niegdyś posiadanego przez nasze babcie i prababcie. Obecnie dostępne są bardzo ciekawe modele kuchenek stylizowanych na kuchnie węglowe. Jeśli chodzi o lodówkę, to może ona być w zabudowie, choć przy odrobinie wytrwałości znajdziemy model pasujący do klimatu tego pomieszczenia.

W rustykalnej kuchni nie może zabraknąć dodatków. Na półkach dobrze będą prezentować się gliniane lub kamionkowe naczynia, w których można przechowywać takie akcesoria jak np. chochle do zupy, drewniane łyżki do mieszania. Nie zapominajmy o wiklinie – koszach, w jakich będą znajdować się warzywa i owoce czy też pod postacią kloszy, jakie zawisną nad stołem. Na nim z kolei wspaniale będzie prezentował się lniany obrus, który skomponuje się z koronkowymi zasłonkami zawieszonymi w oknach. Na stole ustawmy drewnianą tacę oraz ceramiczne filiżanki i spodki zdobione kwiatowymi lub ludowymi motywami.

Najlepszym tłem dla zabudowy kuchennej, sprzętu, pozostałych mebli i dodatków będą białe ściany, na których może występować kamień lub czerwona cegła (nadająca nowoczesnego charakteru aranżacji). Oczywiście podłogi w rustykalnej kuchni powinny być wykonane z jasnego drewna, a nad sufitem znajdować się masywne belki.

Salon też może być rustykalny

W pokoju dziennym aranżowanym właśnie w taki sposób na ścianach i podłogach może zapanować beż lub biel. Kolory te wprowadzą kojący i wyciszający klimat. Idealnie, jeśli w salonie znajdzie się miejsce na kominek wyłożony kamieniem lub cegłą czy też piec typu koza. Podobnie, jak w przypadku kuchni, tak i tutaj belki montowane pod sufitem okażą się dodatkowym atutem.

W przypadku mebli do rustykalnego pokoju dziennego wybór jest dość duży. Producenci mebli oferują naprawdę ciekawe kolekcje, jakie idealnie odpowiadają temu stylowi w aranżacji wnętrz. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z gotowych rozwiązań, poszukajmy wyposażenia na własną rękę. Odwiedźmy antykwariaty, pchle targi i inne miejsce, gdzie możemy wybierać spośród staroci i znaleźć prawdziwe perełki. Podczas naszych poszukiwań zwróćmy uwagę np. na drewniane kredensy, konsole, podłużne ławy, a także stare skrzynie podróżne, jakie mogę stać się stolikami kawowymi. Zwróćmy uwagę na meble tapicerowane – sofy i fotele w odcieniach szarości lub brązu, które mogą stanąć przed kominkiem. Duży wiklinowy fotel również będzie pasować tu doskonale. Siedziska warto udekorować miękkimi poduszkami np. imitującymi futro lub też ubranymi w lniane poszewki.

Wśród dodatków i dekoracji bardzo dobrze sprawdzą się m.in. koronkowe serwetki (położone na półkach i stoliku), stare lampy z materiałowymi abażurami i lampiony, a także drobne naczynia kamionkowe ustawione na półkach. W bardziej uwspółcześnionej wersji tego stylu na ścianach nie może zabraknąć drewnianych ramek ze zdjęciami. Wszystkich tych przedmiotów również postarajmy się poszukać na targowiskach, gdzie historia prosi się o to, aby przyjąć ją znów do domu.

Dom rustykalny

Kuchnia i salon to dopiero początek, aby stworzyć w pełni rustykalny dom. Biorąc pod uwagę ww. cechy opisywanego stylu oraz dysponując odrobiną czasu i oczywiście pomysłowością, z łatwością uda nam się go wprowadzić do innych pomieszczeń. Łazienka, sypialnia, przedpokój, domowe biuro, a nawet i dziecięce pokoje mogą stać się przestrzeniami, gdzie wiejskość pozwalająca się wyciszyć i odpocząć zapanuje na dobre. Warto ją zaprosić do miejskiego domu, aby móc odetchnąć od hałasu i pędu – wypocząć w sielskiej atmosferze, która tak naprawdę jest najbliższa naszej naturze.