Czy decydując się na pewne kolory, wzory, meble oraz ozdoby można przenieść się w odległe zakątki świata? Czy w salonie, sypialni, kuchni i innych wnętrzach w domu dobrze zaprezentują się motywy nawiązujące do egzotycznych miejsc globu? Jak najbardziej tak i właśnie tutaj znajdziemy informacje na temat stylu etno oraz kilka ciekawych propozycji.

Czym wyróżnia się etno we wnętrzach?

Ma on swe bardzo charakterystyczne cechy, ale również dopuszczalne są pewne zmiany, jakie czynią go jeszcze ciekawszym. Jeśli jednak mamy zamiar trzymać się sztywnych reguł dotyczących tego sposobu urządzania przestrzeni, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze, stawiajmy na wyrazistość w przypadku stosowanych wzorów. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do jednego miejsca na mapie np. Indii lub Dalekiego Wschodu. Z powodzeniem możemy ze sobą łączyć z pozoru niepasujące motywy i stworzyć naprawdę udaną kompozycję.

Po drugie, eksponujmy kolorowe meble i dodatki na jasnych oraz neutralnych tłach. Wówczas skomponowanie motywów pochodzących z różnych krajów nie przytłoczy wnętrz, ale pozwoli im pokazać się w całej okazałości.

Po trzecie, wybierajmy proste formy mebli. Otaczające je bardzo wzorzyste i wielokolorowe dodatki powinny wysuwać się bowiem na pierwszy plan. Meble również mogą przybierać ciekawą i intensywną kolorystykę, ale wówczas tonujmy ich otoczenie i odwrotnie.

Dom jak podróż dookoła świata

W stylu etno można postawić na minimalizm, jak i aranżować wnętrza, które w całości będą nawiązywać do konkretnych krajów i miejsc. Pierwsze z rozwiązań będzie w głównej mierze opierać się na dodatkach oraz drobnych, niewielkich meblach – stolikach, krzesłach i ewentualnie innych siedziskach np. wyplatanych z rattanu lub wikliny. Natomiast drugie podejście będzie nawiązywać w całości do architektury np. marokańskiej lub bliskowschodniej. W tych przypadkach będziemy starać się zaaranżować niemal całe pomieszczenie w ten sposób.

Najważniejsze jest jednak to, aby we wnętrzach dominowały akcenty związane z podróżami dookoła świata. Znajdziemy je w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, na licznych aukcjach internetowych, a nawet i antykwariatach oraz targach staroci. W miarę możliwości przywoźmy z wakacji różnego rodzaju przedmioty, jakie okażą się doskonałymi elementami uzupełniającymi już istniejącą aranżację. Mogą to być chociażby maski, tkaniny, drobne figurki, jakie bez problemu powinny zmieścić się w walizce.

Przygotowania do podróży do stylowych wnętrz

Styl etno to nie tylko nawiązania do Afryki, Azji czy też Ameryki Południowej – charakterystycznych dla nich elementów. To także bardziej stonowane rozwiązania – aranżacja pomieszczeń, w jakich można powiedzieć, że żyje i pracuje podróżnik oraz miłośnik przygód. W takich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się wielkoformatowe mapy drukowane na papierze zdającym się liczyć nawet setki lat oraz globusy utrzymane w stylu retro. Jako ozdoby przydadzą się także stare kompasy, skórzane walizki oraz drewniane kufry nadszarpnięte duchem czasu, lampy naftowe, a także plecaki typowe dla miłośników safari, którzy żyli na początku XX wieku.

Salon jak z końca świata

Miejsce to powinno sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi. Z tego względu wielu architektów wnętrz zaleca, aby ograniczyć się tutaj do stonowanej kolorystyki oraz zminimalizować ilość dekoracji do tych naprawdę niezbędnych. Jak zatem wprowadzić tutaj ducha etno, który przecież słynie z bogatego wzornictwa i intensywnej kolorystyki? Jest to bardzo proste.
Zdecydujmy się na dekoracje ścienne – obrazy lub tapety. Wyeksponujmy je na ścianie, na której ustawiona zostanie kanapa lub też będzie wyznaczone miejsce do spożywania posiłków. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć lub do jakiego zakątka świata się przenieść, mamy do wyboru wiele opcji. Marokańska mozaika ułożona za pomocą specjalnych paneli lub płytek, fototapeta przedstawiająca afrykańską sawannę, wielokolorowe tkaniny typowe dla Indii – to tylko kilka propozycji wartych uwagi.

Na ścianach również mogą się znaleźć dużych rozmiarów afrykańskie maski, tkaniny pochodzące z odległych zakątków Ameryki Południowej czy też dekoracje nawiązujące do Australii i Oceanii, np. bumerangi.

Inne dodatki do salonu

Wśród nich mogą się znaleźć różnego rodzaju figurki. Warto także zwrócić uwagę na poszewki na poduszki utrzymane w kolorystyce nawiązującej do Maroka, Peru, Chile, Indii. Przyjrzyjmy się także ciekawym propozycjom wśród dywanów i chodników, jeśli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrz bliskowschodnich i północnoafrykańskich klimatów. Równie interesujące mogą okazać się instrumenty np. bębny, na jakich grają mieszkańcy egzotycznych regionów globu.

Komponujmy ze sobą motywy z wielu państw i regionów, ale pamiętajmy o umiarze, aby salon nie stał się zbieraniną przypadkowych przedmiotów, na których odpowiednie wyeksponowanie nie będziemy mieli pomysłu.

Kuchnia i łazienka na wakacjach

Styl etno do kuchni i łazienki w bardzo prosty sposób wprowadzimy za pomocą płytek ściennych lub podłogowych. W marketach budowlanych znajdziemy wiele wzorów o stonowanej, jak i bardzo intensywnej kolorystyce. Będą one między innymi prezentować misterne mozaiki, jakie często spotyka się w krajach północnej Afryki. Warte uwagi są również motywy prezentujące wielokolorowe przyprawy, z jakich słynie orientalna kuchnia. Ta propozycja będzie idealna jako ozdoba ściany znajdującej się pomiędzy blatem roboczym oraz wiszącymi szafkami w kuchni.
Do płytek można dobrać odpowiednie lampy, jakie będą ściśle współgrać z dekoracją ścian i podłóg. Mogą to być np. dużych rozmiarów tykwy, jakie zostaną udekorowane kolorowymi kamyczkami lub latarenki.

Korytarz otwarty na świat

Zazwyczaj przedpokoje mają niewielki metraż i bardziej praktyczny niż ozdobny charakter. Mimo to tutaj również może zagościć styl etno. Wystarczy, że pomalujemy ściany np. na kolor pustynnego piasku lub też zaaranżujemy go w barwach charakterystycznych dla meksykańskiej hacjendy. Na ścianach mogą zawisnąć wieszaki z ozdobami typowymi dla konkretnego zakątka świata, a jeśli starczy miejsca – na podłodze ustawić stare kufry i walizki podróżne. W nich możemy przechowywać buty i inne rzeczy, których aktualnie nie używamy.