Zmiany pór roku są często związane z przeobrażeniami we wnętrzach, w jakich żyjemy lub pracujemy. Warto wykorzystać schyłek lata i początek jesieni, aby odmienić mieszkanie w taki sposób, abyśmy czuli się w nim wspaniale przez kilka najbliższych chłodniejszych miesięcy. Dobrym rozwiązaniem, aby ożywić przestrzenie, jest skorzystanie z tego, co prezentuje styl tropikalny.

Styl tropikalny, czyli jaki?

Pierwsze skojarzenia z nim związane dotyczą rajskich plaż, kolorowych palm i innych egzotycznych roślin. Nie zapominajmy o orzeźwiających owocach kuszących swymi niepowtarzalnymi barwami. Dla wielu to także dzikie zwierzęta, a więc cętki oraz paski. Wśród dominujących kolorów wymienia się turkus, limonkę oraz róż. Nie można zapomnieć również o złocie. Wszystko to, co prezentuje styl tropikalny, zdaje się ociekać świeżością, eksplodować pozytywną energią i żywiołowością.

Tropiki, orient i kolonializm

Opisywany sposób aranżacji wnętrz często nawiązuje do stylu orientalnego i kolonialnego. Jest on oparty między innymi na wykorzystywaniu egzotycznego drewna podczas wytwarzania mebli oraz dekoracji. Wśród popularnych gatunków drewna należy oczywiście wymienić rattan, z którego to powstają stoliki, fotele, komody oraz ramy łóżek. Przy wyborze drewna, warto również zwrócić uwagę na heban i np., szafy i stoły z niego wykonane.
Meble powstałe z tych surowców idealnie komponują się z wcześniej wymienionymi kolorami, czyli turkusem, limonką, różem.

Jak wprowadzić tropiki do domu?

Aby wprowadzić tropikalny styl do wnętrz, nie musimy ich aranżować tak jak, domostw typowych dla krajów azjatyckich. Oczywiście warto zapoznać się ze zdjęciami przedstawiającymi domy z tamtych stron świata. Zainspirujmy się nimi i poszukajmy tego, co będzie pasowało do nas. Zastosujmy kilka prostych rozwiązań, dzięki którym w zimnej Polsce poczujemy się jak w odległej Tajlandii.

Kolory ścian

To na nich mogą pojawić się tropiki – pod postacią kolorów farb. Pomyślmy, jak wspaniale w sypialni będzie prezentował się turkus, a w salonie limonka. Na ich tle bardzo dobrze będą wyglądać ciemne meble. Co ważne, te kolory wprowadzą do wnętrz powiew świeżości i optycznie je powiększą. Jeśli jednak z jakichś względów obawiamy się zastosowania ww. kolorów na wszystkich ścianach, zdecydujmy się na bardziej minimalistyczne rozwiązanie. Niech turkus, limonka, a może nawet róż zagości na jednej ze ścian w salonie lub sypialni. W tym pierwszym pomieszczeniu sprawdzi się np. jako tło dla kanapy, a w drugim dla zagłówka łóżka.

Tapety i fototapety

To kolejne opcje dekoracji ścian. Do wyboru mamy wiele ciekawych wzorów i motywów, które jednoznacznie nawiązują do tropików. Przykładem może być m.in. biała tapeta, na jakiej widnieją nadruki zielonych liści palmowych lub bananowca oraz wielokolorowych kwiatów hibiskusa. Odważniejsi mogą sięgnąć po tapetę przedstawiającą flamingi, a nawet i ananasy. Wszystko zależy od tego, gdzie taka dekoracja ma się znaleźć.

Innym równie ciekawym rozwiązaniem w tej kwestii jest zamówienie fototapety na wymiar. Tutaj możliwości są niemal nieograniczone. Rajska plaża, dzika roślinność, pędy bambusa to tylko kilka propozycji, jakie przychodzą od razu do głowy i nawiązują do stylu tropikalnego w aranżacji wnętrz. Podobnie jak w przypadku tapet z oryginalnymi wzorami, tak i tutaj należy zachować pewien umiar, rozwagę i zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Z pewnością fototapety prezentujące ww. motywy przeniosą nas tysiące kilometrów od Polski – do egzotycznych zakątków globu.

Podłogi z egzotycznych gatunków drewna

Tropiki w naszym domu mogą zagościć pod postacią podłóg. Wówczas muszą one zostać wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Jeśli tak, to jakich? Czołowi producenci i wykonawcy podłóg wymieniają m.in.: doussie, iroko, merbau, taek i wiele innych. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Znajdziemy wśród nich te o bardzo ciemnych odcieniach, jak i jasnych – bardzo żywych.
Warto wspomnieć, że podłogi z drewna egzotycznego mają właściwości tłumiące hałasy oraz regulujące poziom wilgotności powietrza. Co istotne, nawet w przypadku ciemnej kolorystyki zdają się ciepłe, a tym samym przenoszą do odległych nam zakątków świata.

Meble do tropikalnych wnętrz

Jak już wcześniej wspomniano, w takich aranżacjach idealnie sprawdzi się rattan oraz bambus. Wykonane z nich stoliki, niewielkie szafki, a nawet i większych gabarytów meble m.in. ramy łóżek pozwolą poczuć się nam w salonie lub sypialni, jakbyśmy byli na rajskiej wyspie.
W przypadku siedzisk nie zapominajmy o wiklinowych fotelach oraz podnóżkach i pufach wykonanych z trawy morskiej. Ostatnie z wymienionych mogą pełnić funkcję stolika okolicznościowego, jeśli ustawimy ich kilka – jedna na drugiej.
Jeśli mówimy o tropikalnych wnętrzach – wyposażeniu do nich, nie możemy zapomnieć o pewnej rzeczy. Jest nią wielokolorowy hamak. Obecnie nie jest już tylko dedykowany do ogrodów. Coraz częściej pojawia się na tarasach mieszkań oraz w salonach – w kącikach wypoczynkowych.

Dodatki rodem z tropików

Palmy, palmy i jeszcze raz palmy. Od pewnego czasu pojawiają się niemal na wszystkich dodatkach. Znajdziemy je m.in. na płótnach obrazów, poszewkach poduszek, materiałach na zasłony i bieżniki oraz pod postacią lamp. Podobnie sprawa ma się z ananasami oraz flamingami. Co istotne, występują one często w złotym kolorze.Wybierając dodatki, warto również zwrócić uwagę na dekoracyjne przedmioty wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Mogą to być np. figurki przedstawiające dzikie zwierzęta.

Rośliny

Nic chyba nie nawiązuje tak dobrze do tropików jak żywe rośliny. Pomyślmy tylko, jak wspaniale w naszym salonie będzie prezentować się palma o ogromnych liściach. Bez problemu poradzimy sobie z utrzymaniem juki lub draceny w domowych warunkach. Przy odrobinie wysiłku w naszych wnętrzach rozkwitną również kokos oraz bananowiec.
Styl tropikalny we wnętrzach w dużej mierze bazuje na dodatkach i nawiązuje do aranżacji kolonialnych oraz orientalnych. Decydując się na niego, warto zapoznać się kilkoma gotowymi aranżacjami, aby odnaleźć najlepsze inspiracje.