Dużo podróżujesz lub planujesz wyjazdy do różnych zakątków świata? Jeśli tak, to przenieś swoje wspomnienia oraz marzenia do wnętrz, w jakich żyjesz na co dzień. Zobacz, jak w łatwy sposób przygotujesz aranżację w stylu podróżniczym. Zaczerpnij kilka inspiracji.

Podróżnicze wnętrza, czyli jakie?

Kiedy o nich myślisz, z pewnością przychodzą do głowy filmy, jakich akcja rozgrywa się na przełomie XVIII/XIX wieku np. w Afryce, Azji lub Australii. Przed oczami ukazują się wówczas rezydencje Europejczyków przybyłych do tych zakątków świata. Wówczas możesz wybierać spośród mebli i dodatków – w stylu retro czy też ich kolonialnych odpowiedników.
Równie często skojarzenia związane z tym tematem przenoszą do konkretnych krajów oraz kultur np. Maroka, Meksyku czy też Indii. W tym przypadku możesz korzystać z gotowych wzorców aranżacyjnych, jakie stanowią o oryginalności tych miejsc. To Ty kreślisz mapę podróży między tym, co ma się znaleźć w Twoim domu lub mieszkaniu. Jeśli masz ochotę, urządź każdy pokój tak, aby odpowiadał danemu krajowi. Możesz wykreować neutralne przestrzenie, w jakich na pierwszy plan będą wysuwać się elementy ściśle kojarzące się z podróżowaniem.

Dodatki dla podróżników

Wnętrza w stylu podróżniczym zaaranżujesz w łatwy i szybki sposób dzięki wielu dostępnym dekoracjom oraz dodatkom. Idealnym tłem dla nich będą stonowane przestrzenie – jasne bądź ciemne, grające niejako rolę płótna, na jakim wyeksponuje się np.:

  • globus w stylu retro,
  • mapę świata utrzymaną w podobnej stylistyce (może to być plakat lub fototapeta,
  • stare skórzane walizki,
  • drewniane kufry podróżne.

Mapa doskonale zaprezentuje się w salonie w duecie ze skórzaną kanapą w stylu kolonialnym. Obok na drewnianym kufrze pełniącym funkcję stolika kawowego niech stanie wspomniany globus. Z kolei stare walizki mogą posłużyć jako oryginalne półki ścienne, na jakich będą eksponowane Twoje pamiątki z podróży.

Meble do podróżniczych wnętrz

Szczególnie atrakcyjnie będą prezentować się w nich meble, jakie zazwyczaj są niespotykane w polskich domach i mieszkaniach. Zamiast tradycyjnej płyty lepiej jest postawić na komody, stoliki, krzesła oraz inne meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna lub też rattanu. Dzięki nim wniesiesz do wnętrz powiew egzotyki – odległego świata, który tak bardzo fascynuje.
Zobacz, jak wyglądają domy w Meksyku, Indiach, Japonii i innych miejscach na świecie. Zainspiruj się tym, co w nich widzisz. Skorzystaj z rozwiązań innych ludzi.

Prywatne fotografie

Wyeksponuj w przestrzeni, w jakiej żyjesz zdjęcia wykonane podczas podróży. Mogą one zarówno przedstawiać Ciebie na tle charakterystycznych miejsc, jak i prezentować piękno natury. Wystarczy tylko, że znajdziesz odpowiednie ramki lub multiramy. Powieś je na ścianach w otoczeniu wyżej wspomnianych mebli i dodatków. Nie bój się zaszaleć! To w końcu Twoje miłe wspomnienia motywujące do tego, aby jeszcze bardziej otwierać się na świat i go poznawać.

Konkretne rozwiązania we wnętrzu

Mamy tutaj na myśli style aranżacyjne typowe dla konkretnych zakątków globu. To rozwiązanie przypadnie Ci do gustu, jeśli lubujesz się np. w konkretnej kulturze, kuchni lub języku. Tak też możesz wybierać spośród wnętrz urządzanych w stylu np.:

  • marokańskim,
  • indyjskim,
  • meksykańskim,
  • japońskim.

Każdy z nich ma w sobie to „coś” i z tego względu bardzo zapada w serca tym, którzy odwiedzili te miejsca. Często ich mniejsze lub większe elementy są przenoszone na krajowy grunt. Zobacz, jak Ty możesz to zrobić.

Maroko i Meksyk w łazience

To propozycja dla Ciebie, jeśli lubisz żywą kolorystykę i ornamenty we wnętrzach. Tym razem możesz wprowadzić je do łazienki, jaka wypełni się gorącym klimatem. Bazą do przygotowania takiej aranżacji powinno być w miarę jasne podłoże – białe lub beżowe ściany i podłogi. Na tych płaszczyznach wyeksponuj płytki ceramiczne określane jako marokańskie. Ogromna gama wzorów sprawi, że znajdziesz coś idealnego dla siebie. Niech kolorowe płytki współgrają z umywalką nawiązującą swą formą i barwą do tych typowych dla meksykańskich hacjend. Poszukaj takich modeli w hipermarketach budowlanych lub sklepach specjalizujących się w tego typu oryginalnym przedmiotach.
Niech nad umywalką zawiśnie lustro – w złotej lub srebrnej oprawie z bogatymi rzeźbieniami. Wśród dodatków niech znajdą się te ceramiczne – najlepiej ręcznie malowane.

Indie w pokoju dziennym

Jeśli Twoje oczy są skierowane ku Indiom, ale obawiasz się, że kolorystyka typowa dla tego miejsca, będzie zbyt przytłaczająca, sięgnij po bardziej stonowane rozwiązania. W swoim salonie możesz nawiązać bowiem do wątku kolonialnych Indii i stworzyć aranżację opartą np. na takich meblach.
Stolik wykonany z drewna tekowego, sofa obita brązową skórą, niski wyplatany stolik stworzą doskonałe trio. Wielobarwność typową dla Indii możesz pokazać pod postacią tkanin – zasłon, narzut, poduszek. Niech przypominają one tradycyjne stroje noszone przez Hinduski. Wśród dodatków nie może zabraknąć np. posążku Geneshy.

Japonia w sypialni

Aranżacja wnętrza nawiązująca do tego kraju idealnie pasuje do sypialni za sprawą spokoju i harmonii, jaką ze sobą wnosi. W tym przypadku należy zrezygnować z żywych i intensywnych barw na rzecz beżu z dodatkiem np. brązu.

W centralnym miejscu pomieszczenia niech stanie łóżko. Co istotne, jego rama nie powinna zbyt wysoko unosić się nad ziemią. Zagłówek może być wykonany z prostej płyty w takim samym kolorze, jak podstawa mebla. Na ścianie za oparciem łóżka warto wyeksponować motyw ściśle kojarzący się z Japonią. Mowa o kwitnącej wiśni. Możesz wybrać np. fototapetę w rozmiarze XXL prezentującą ten motyw, jak i zdecydować się na jego samodzielne przeniesienie na ścianę. Pomocny okaże się szablon, jaki zakupisz w większość marketów budowlanych.
W sypialni utrzymanej w japońskim stylu ogranicz liczbę mebli do niezbędnego minimum. Małe szafki nocne i ewentualnie komoda będą tu na miejscu. Jako dekoracje możesz wykorzystać parawan oraz bambusowe maty.

Podsumowanie

Jak widzisz, wnętrza w stylu podróżniczym przyjmują wiele różnych oblicz. To od Ciebie zależy, jak je urządzisz. Przecież to Ty wiesz najlepiej, gdzie chcesz żyć i czujesz się dobrze.