Marzenia o podróżach i one same często stają się inspiracją do zmiany tego, co nas otacza. Wiele osób stara się przenosić klimat odległych zakątków świata do polskich domów i mieszkań. Zobacz, jak możesz to zrobić we własnych czterech ścianach. Przekonaj się, że wprowadzenie orientalnego stylu we wnętrzach nie jest takie trudne.

Styl orientalny – główne założenia

Nawiązuje on do wystroju wnętrz typowych dla Azji oraz Afryki. Zatem mamy tu do czynienia z wieloma inspiracjami pochodzącymi z takich krajów jak np. Chiny, Japonia, Indie czy też Maroko. Oczywiście występują między nimi pewne różnice, ale łączy je często m.in. upodobanie do żywej i intensywnej kolorystyki – zieleni, czerwieni, żółci, pomarańczy. Wspólną cechą jest także skupianie się na ciekawych motywach graficznych, jakie można zauważyć m.in. na dodatkach i dekoracjach.

Meble

Meble we wnętrzach orientalnych powstają z egzotycznych gatunków drewna np. mahoniu, hebanu, teku, palisandru. Są często swoistego rodzaju dziełami sztuki rzemieślniczej za sprawą wyjątkowych zdobień oraz kolorystyki. Chętnie wykorzystywanym budulcem do tworzenia mebli jest także bambus.

Dodatki

Jeśli z kolei mowa o dodatkach, to nie brakuje bogato zdobionych tkanin – pledów, poduszek, zasłon. Równie popularne są metalowe i miedziane laterenki/lampiony oraz różnego rodzaju figurki oraz naczynia. W orientalnych wnętrzach nie może również zabraknąć roślin typowych dla ww. krajów.

Dla kogo i co?

Wnętrza w orientalnym stylu będą pasować do osób, które nie boją się kolorów oraz mocnych, wyrazistych akcentów. To także propozycja dla inspirujących się w życiu wschodnimi religiami i kulturami.

Jeśli należysz do tej grupy i chcesz urządzać dom lub mieszkanie w orientalnym stylu, wybierz motyw przewodni. Określ, która kultura/kraj najbardziej Tobie odpowiadają. Dzięki temu nie wprowadzisz chaosu do projektu, a skupisz się na konkretnych wytycznych. Pamiętaj, że pomimo intensywności kolorów i wzorów w orientalnych wnętrzach mimo wszystko panuje pewien ład. Zapoznaj się z kilkoma propozycjami.

Salon w japońskim stylu

To bardzo stonowana propozycja, dlatego też idealnie nadaje się do pomieszczenia, w jakim wypoczywamy. W japońskich salonach na ścianach dominuje kolor beżowy lub biel. Można je w ciekawy i zarazem prosty sposób udekorować. Za pomocą szablonów można spróbować namalować gałęzie wiśni i ich piękne kwiaty, które ściśle nawiązują do opisywanego kraju.

W centralnym miejscu pomieszczenia powinna znaleźć się mała ława – najlepiej wykona z egzotycznego gatunku drewna. Przy niej można rozłożyć bambusowe chodniczki i duże poduszki pełniące funkcje siedzisk. Pod udekorowaną ścianą niech stanie sofa o prostej formie i jasnej kolorystyce. Jeśli mowa o dodatkach, warto postawić na drzewko bonsai, lampiony czy też porcelanowe wazy i zestaw do parzenia herbaty.

Japoński salon z pozoru stonowany, ma swój charakter i jest wyrazisty.

Łazienka w marokańskim stylu

Teraz „przenieśmy się” do Maroka, gdzie możesz bazować na większej gamie kolorów i wzorów. Aby przygotować łazienkę nawiązującą do tego kraju, musisz znaleźć odpowiednie płytki ścienne i podłogowe. Oczywiście wyróżniają się one żywą, bogatą kolorystyką oraz ciekawymi geometrycznym i florystycznymi wzorami. Obecnie wiele propozycji tego materiału znajdziesz w marketach budowlanych.

Jeśli masz obawy, że natłok kolorów i wzorów przyćmi pomieszczenie, wyeksponuj płytki na jednej ze ścian. Może to być np. ta nad wanną lub ta, na której zamontowano prysznic. Innym wariantem jest ich montaż na podłodze. Płytki w stylu marokańskim warto wówczas zestawiać z ich odpowiednikami utrzymanymi w białej kolorystyce.

Nie zapominaj o dodatkach. Dobrym wyborem będzie np. lustro, którego rama jest pięknie zdobiona i utrzymana w złotej kolorystyce. Jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca na dekoracje, skorzystaj z metalowych latarenek.

Sypialnia w stylu chińskim

Będzie ona bazować na podobnych rozwiązaniach zastosowanych w salonie urządzanym na japońską modłę. W tym przypadku także powinieneś bazować na prostych meblach – wykonanych z egzotycznych gatunków drewna – najlepiej w jego ciemnym wybarwieniu.

Ściany pozostaw jasne – biel, beż sprawdzą się tutaj bardzo dobrze. Dekoracją ściany mogą być dużych rozmiarów chińskie litery lub symbole typowe dla tej kultury. Podobnie jak wcześniej możesz je namalować samodzielnie, korzystając z szablonów lub też gotowych naklejek. Poza literami równie popularnym motywem jest smok.

Staraj się bazować na trzech kolorach – białym, czarnym i czerwonym. Ostatni z wymienionych możesz eksponować pod postacią tkanin i dekoracji. W przypadku tkanin będzie to satynowa pościel, a jako dekoracja dużych rozmiarów wachlarz zawieszony nad łóżkiem.

Jadalnia w stylu indyjskim

W tym przypadku baw się kolorami. Ściany pomieszczenia możesz pomalować na żywy odcień pomarańczowego lub żółtego. Ciekawy efekt uzyskasz, przecierając farbę na ścianie lub też umieszczając na niej wielokolorowy wzór mandali.

W centralnym miejscu jadalni ustaw stół – oczywiście drewniany. Może mieć ciemne wybarwienie. Pomysłem wartym rozpatrzenia jest przerobienie stołu w taki sposób, aby przypominał stary mebel, z którego łuszczy się farba w kolorze np. turkusowym. Obok stołu ustaw krzesła rattanowe lub których oparcia i siedziska są wyplecione z trawy morskiej. Połóż na nich aksamitne poduszki np. o różowej barwie.

Pamiętaj, że stosowana przez Ciebie kolorystyka powinna nawiązywać do sari, czyli tradycyjnych strojów noszonych przez hinduskie kobiety oraz egzotycznych przypraw sprzedawanych na głośnych targowiskach Bombaju.

Jako dodatki możesz wykorzystać figurki słoni i gliniane naczynia. Wyeksponuj je na komodzie lub konsoli.

Powyższe inspiracje mają na celu pokazanie głównych cech poszczególnych orientalnych stylów. Szukaj w nich tego, co najbardziej pasuje do Twojego charakteru, stylu życia i upodobań. Zainspiruj się tym, co oferują odległe zakątki świata.