Wiele osób, oglądając seriale amerykańskiej produkcji, zachwyca się wyglądem tamtejszych domów. Jednak często później napotykają one problem z opisaniem, które konkretnie elementy podobają im się na tyle, aby je przenieść do swojego domu. Na tym właśnie polega istota stylu amerykańskiego – szalenie trudno jest go doprecyzować. To ogromny kraj zamieszkiwany przez ludzi wywodzących się z różnych kultur. W sposób naturalny podlega on rozmaitym wpływom. Tworzy go 50 stanów, a każdy z nich ma swoją odrębną specyfikę. Jak to zróżnicowanie przekłada się na aranżację wnętrz? Inaczej wygląda wystrój domu w słonecznej Kalifornii, w inny sposób przedstawia się w tętniącym życiem Nowym Jorku. Jednak jest kilka kluczowych elementów, które są charakterystyczne dla amerykańskich domów, niezależnie od ich lokalizacji. I to właśnie one stanowią esencję tego stylu.

Wolność i przestrzeń

Amerykańskie domy mają duży metraż, dzięki czemu możliwe jest wygospodarowanie miejsca na przestronną kuchnię, okazały salon, osobną sypialnię dla każdego domownika. Mając do dyspozycji taką ilość pomieszczeń można sobie pozwolić na skromniejsze umeblowanie każdego wnętrza i zachowanie sporej ilości wolnej przestrzeni, która sprawia, że aranżacja jest nie tylko komfortowa i funkcjonalna, ale również bardzo miła dla oka. Warto wspomnieć o typowym dla nich, otwartym planie. Kuchnia połączona jest z jadalnią i salonem, bądź prowizorycznie odgrodzona wyspą. Brak podziałów między tymi pomieszczeniami powoduje, że sprawiają one wrażenie większych optycznie.
Wnętrza pełne blichtru i elegancji
Amerykański styl to błyskotki. Pożądany blask zapewnia szkło, kryształ oraz metal. Te surowce pojawiają się pod postacią subtelnego wykończenia sprzętów, a także akcesoriów. Typowy dla wnętrz urządzonych zgodnie z tą koncepcją jest okazały kryształowy żyrandol, lustra w efektownej oprawie, srebrne świeczniki, szklane misy i wazony. Umiejętnie stosowany połysk podkreśla prestiż i dodaje szyku pomieszczeniom.

Zamiłowanie do symetrii

Symetria stanowi podstawę podczas aranżowania wystroju każdego wnętrza. Przekłada się ona zarówno na rozmieszczenie mebli, jak i dodatków. Jest tym elementem, który porządkuje przestrzeń w pomieszczeniu. Wprowadza do wystroju harmonię oraz spokój.

Dużo światła

Amerykańskie domy mają duże okna, dzięki którym wszystkie pomieszczenia są tak jasne. Często można w nich spotkać „bay window”, czyli okno wykuszowe. Jest to występ mający formę dobudówki zwieńczony pokaźnych rozmiarów oknem. Taki element urozmaica architektonicznie bryłę domu, wpuszcza do środka dużo promieni słonecznych. Można powiedzieć, że jest to rozbudowany parapet, tyle że w amerykańskim wydaniu wyglądem przypomina on kanapę pokrytą dużą ilością miękkich poduszek, przez co stanowi wymarzone miejsce do relaksu. Warto nadmienić, że wnętrza urządzone w amerykańskim stylu obfitują w różne typy oświetlenia. Kinkiety oraz lampy stojące mają za zadanie nie tylko dodatkowo doświetlić pomieszczenia, ale pełnią również funkcję dekoracji.

Gra kolorów

We wnętrzach króluje delikatna, pastelowa kolorystyka – głównie biel, szarości oraz beże. Aby całość nie była pozbawiona wyrazu jako przeciwwagę dla jasnych ścian często stosuje się ciemną, drewnianą podłogę. Można by odnieść wrażenie, że Amerykanie boją się zdecydowanych kolorów, tymczasem jest wręcz przeciwnie. Wprowadzają je do swoich domowych przestrzeni wyjątkowo chętnie, ale głównie pod postacią mebli i dodatków. Na tak neutralnym tle są one dobrze widoczne, a całość nie jest zbyt chaotyczna, ani drażniąca.

Ciepły, przytulny klimat

Domową atmosferę można wyczarować przy użyciu dobrego gatunku tekstyliów. Puszyste dywany, miła w dotyku tapicerka mebli, miękkie narzuty i poduchy. Często pokryte są odważnymi motywami, na przykład geometrycznymi lub kwiatowymi. Prym wśród wzorów wiedzie chevron, czyli tak zwany zygzak. Przyjemny nastrój wprowadza kominek, który jest istotnym elementem wyposażenia każdego amerykańskiego domu. To najważniejszy punkt salonu, choć można go znaleźć również w innych pomieszczeniach. W tym stylu ozdobę stanowią również listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz ścienna sztukateria, która czasem pojawia się także na suficie. Najchętniej wykorzystywane są elementy w białym kolorze, które urozmaicają wystrój, a przy tym stanowią schludne, bardzo gustowne wykończenie każdego pomieszczenia.

Stylowe meble

Styl amerykański lubuje się w różnorodnych połączeniach. Wykorzystuje elementy wyposażenia typowe dla estetyki vintage, glamour oraz art déco. Amerykanie potrafią z nich stworzyć bardzo ciekawe układy, które sprawiają, że aranżacja jest nie tylko elegancka i praktyczna, ale również jedyna w swoim rodzaju. Każdy mebel powinien mieć indywidualny charakter oraz kunsztowne, ale dyskretne wykończenie, dzięki któremu będzie prezentować się jeszcze bardziej wytwornie.

Styl amerykański na polskim gruncie

Ciężko jest zachować pełną wierność w przenoszeniu tego stylu do polskich domów. Zwarta bryła budynków, mniejszy metraż, a co za tym idzie skromniejsza ilość pomieszczeń to ograniczenia, które trudno jest obejść. Można jednak pokusić się o kilka zabiegów, dzięki którym dom będzie wydawał się bardziej przestronny i pełny światła. Jednym ze sposobów jest otworzenie kuchni na salon. Innym sprawdzonym patentem jest położenie takiej samej podłogi w każdym pomieszczeniu. Brak podziałów w postaci odmiennych kolorów i materiałów pomiędzy poszczególnymi strefami powiększy optycznie przestrzeń. Amerykański styl to biała kuchnia, drewniane fronty szafek i kamienne blaty. Salon można efektownie zaaranżować przy użyciu tapicerowanych mebli. Do wnętrz blask wprowadzą lustra, szklane oraz srebrne dodatki. Planując rozmieszczenie sprzętów warto pamiętać o symetrii, a przy dobieraniu ozdób o zachowaniu ostrożności, aby wystrój był gustowny, pełny stylu, nie zaś krzykliwy i przerysowany.