Styl loftowy w aranżacji wnętrz cieszy się dużą popularnością od kilku lat. Szczególnie doceniają go osoby stawiające na minimalistyczne rozwiązania oraz preferujące proste materiały. To także doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy doceniają przemyślany design.
Początki stylu loftowego
Ten sposób urządzania przestrzeni wielu z nas kojarzy się z Nowym Jorkiem. Jest to jak najbardziej prawidłowe, gdyż pierwsze wnętrza tego typu powstawały w dzielnicy Soho – właśnie w tym mieście. Działo się to na początku lat 50. ubiegłego wieku i nie do końca było związane z poczuciem estetyki danego miejsca. Styl loftowy u swych podstaw opierał się na praktycznych aspektach. Mieszkania tego typu były bowiem aranżowane w opuszczonych budynkach fabrycznych i magazynach, które wówczas stanowiły jedne z najtańszych lokali na wynajem lub sprzedaż. Takie nieruchomości szczególnie upodobali sobie artyści, a z czasem docenili je zwykli ludzie. Trend ten trwa do dziś.
Co wyróżnia loftowy styl?
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o materiałach. W starych fabrykach i magazynach były to oczywiście: surowy beton, czerwone cegły, drewniane belki, elementy metalowe tworzące konstrukcje pomieszczenia i budynku. Obecnie w domach oraz mieszkaniach są one dodawane jako podstawa aranżacji. Tak też mamy do czynienia ze ścianami wyłożonymi cegłami lub jedną z nich pozostawioną w stanie surowym lub też pokrytą betonem architektonicznym. Pod sklepieniem sufitów mogą pojawić się drewniane belki lub wsporniki. Zazwyczaj metal pojawia się pod postacią balustrad bądź schodów.
Warto dodać, że dla loftowych wnętrz typowe są lampy, jakie były wykorzystywane w fabrykach. Mowa tutaj o modelach zwisających na długich kablach wyróżniających się dość prostymi, surowymi kloszami. W przypadku mebli mile widziany jest eklektyzm, ale z naciskiem na klasyczne wzorce, minimalizm. Jeśli z kolei mowa o ozdobach i dodatkach, to nie ma ich w takich wnętrzach zbyt dużo.
Do jakich wnętrz pasuje styl loftowy?
Zakup starej fabryki lub magazynu może być nieco problematyczny. Jednak nie musimy rezygnować z naszego pomysłu. Ten rodzaj aranżacji przestrzeni przy odpowiednim projekcie sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że najlepiej będzie prezentować się w przestrzeniach, w jakich sufit jest nieco wyżej niż standardowo. Dobrym przykładem tego są mieszkania w kamienicach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pewne elementy tego stylu w aranżacji przenieść do wnętrz, które niekoniecznie są wysokie czy też znajdują się w nich duże okna.
Salon w stylu loftowym – podłogi i ściany
W tym pomieszczeniu mamy szansę wydobyć z niego wszystko to, co jest najlepsze, ale pod pewnymi warunkami. Niech przestrzeń będzie otwarta i np. łączy się z kuchnią oraz jadalnią. We współczesnej odsłonie stylu loftowego na podłodze w salonie mogą znaleźć się panele lub płytki je imitujące. Warto wybierać wśród jasnej kolorystyki – bazującej na szarościach, beżach i brązach.
Warto również zastanowić się nad zastosowaniem betonu architektonicznego jako materiału na posadzki. Dzięki temu uzyskamy efekt najbardziej zbliżony do oryginału. W przypadku ścian dekoracyjny beton architektoniczny może zostać wykorzystany na jednej z nich. Inną opcją jest wyeksponowanie cegły – czerwonej, szarej lub białej w miejscu, jakie chcemy podkreślić np. w kąciku wypoczynkowym, czyli za kanapą. Pozostałe ściany mogą zostać pomalowane na szary kolor.
Meble i oświetlenie do salonu jak z nowojorskiej fabryki
Ważne, aby na tych elementach wyposażenia było widać upływ czasu. W salonach meblowych znajdziemy serie mebli, które zdają się postarzane. Warto również rozejrzeć się po targach staroci w poszukiwaniu sprzętu idealnie pasującego do wnętrz aranżowanych w loftowym stylu. Ciekawą opcją jest również wstawienie mebli wykonanych z tzw. europalet.
W salonie obowiązkowo powinna znaleźć się dużych rozmiarów kanapa, a jeszcze lepiej narożnik. Tapicerka tego typu mebli może być wykonana np. zarówno z bawełnianej tkaniny, jak i ekologicznej skóry. Wybieramy oczywiście takie kolory jak: szary, brązowy, beżowy czy czarny.
Obok siedziska niech stanie stolik kawowy – średniej wielkości. Najlepiej, aby był wykonany z surowego drewna. Dopuszczalne jest również połączenie tego materiału z metalem np. pod postacią nóżek lub stelaża. Jako meble do przechowywania w salonie warto wykorzystać wysokie komody – również drewniane oraz metalowe – ażurowe regały.
W przypadku oświetlenia warto postawić na jedną dużą lampę zawieszoną w centralnym miejscu pokoju. Obok sofy lub narożnika wskazane jest postawienie podobnego modelu utrzymanego w industrialnym wzornictwie.
Dodatki do loftowego salonu
Nie powinno być ich zbyt wiele, gdyż zależy nam najbardziej na zachowaniu minimalizmu. Warto jednak ożywić nieco wnętrze i np. pod stolikiem kawowym rozłożyć dywan z geometrycznymi wzorami, na ścianach wyeksponować plakaty w antyramach, na półkach poukładać albumy i książki, a na komodzie postawić zegar, którego tarcza będzie miała dużą średnicę.
Sypialnia dla miłośników industrialnych rozwiązań
W tym pomieszczeniu w ciekawy sposób możemy zagrać materiałami do wykończenia ścian. Dobrym pomysłem będzie np. ułożenie czerwonych cegieł na ścianie, na jakiej ma zostać ustawione wezgłowie łóżka. Pozostałe ściany można udekorować szarą farbą i np. przetrzeć ją w taki sposób, aby imitowała beton.
Jeśli w sypialni stoi dużych rozmiarów szafa, jej fronty powinny być lustrzane. Wówczas optycznie zwiększymy surową przestrzeń. Gdy z kolei mowa o ramie łóżka, poszukajmy tej wykonanej z metalu. Rolę stolików nocnych mogą pełnić niskie metalowe szafki lub drewniane skrzynki. Na nich warto ustawić lampki nocne z metalowymi kloszami. Nad łóżkiem warto, aby zawisła oryginalna lampa, której klosz będzie np. pleciony z metalowych rurek.
Jako dodatki do loftowej sypialni wykorzystajmy pledy i poszewki poduszek utrzymane w szarej bądź czarnej kolorystyce. Na ścianach zawieśmy czarno-białe plakaty prezentujące Nowy Jork w latach 50. ubiegłego wieku.