Wnętrza w stylu art déco
Art déco to powszechnie znany i bardzo lubiany kierunek w architekturze wnętrz, rzemiośle, wzornictwie przemysłowym oraz sztukach plastycznych. Jego wpływy można dostrzec również w modzie oraz wyglądzie przedmiotów codziennego użytku. Mimo iż upłynęło już prawie ponad sto lat od momentu jego zawiązania, nadal cieszy się ogromną popularnością. Ten styl to ponadczasowa elegancja, połączenie nowoczesności przejawiającej się pod postacią zamiłowania do porządku i prostych form, z elementami nawiązującymi do minionych epok oraz sztuki antycznej. Urządzając wnętrza, inspirowano się tradycją europejską, którą łączono z elementami nawiązującymi do Dalekiego Wschodu oraz Starożytnego Egiptu.
Narodziny art déco
Początki tego stylu przypadają na lata 20. XX wieku. Zrodził się w trudnych latach międzywojennych i był niczym powiew świeżego powietrza. Jego nazwa to kompilacja francuskiego słowa „art”, które oznacza sztukę, oraz „decoratif”, czyli “dekoracyjny”. W zamyśle stanowił on odpowiedź na chaos i brak dyscypliny przestrzennej, typowych dla sztuki secesyjnej. W art déco wpisany jest pewien konflikt, który może stanowić klucz do rozwiązania zagadki nieprzemijającego powodzenia tego stylu. Wszystkie tworzone przedmioty z założenia miały być masowego użytku, ale wysoka jakość wykorzystywanych materiałów oraz finezja ich wykonania sprawiały, że były one przeznaczone jedynie dla wybranych. Ten styl krótko można określić jako prostotę formy i pełnię treści.
Cechy charakterystyczne dla stylu art déco
Urządzając wnętrza w tym stylu, trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które stanowią jego istotę:
- meble równie piękne, co funkcjonalne. Zdobienia były ważne, ale bardziej ceniono wówczas walory praktyczne. Wszystkie meble produkowano w tamtym okresie tak, aby były solidne i masywne, dobrze zniosły próbę czasu. Cechowała je zgeometryzowana linia oraz zachowanie proporcji, dzięki czemu miały bardzo regularny kształt;
- klasyczne meble pochodzące z lat 20. i 30. – to na ogół ręcznie wytworzone, bardzo gustowne, wyrafinowane wręcz przedmioty. Produkowano je z dużą starannością, ze szlachetnych gatunków drewna. Wykorzystywano między innymi mahoń, jawor, jesion, dąb, klon oraz palisander. Aby nie wyglądały zbyt ciężko, stosowano dekoracje z forniru. Rysunek słojów był chętnie eksponowany. Prym wiodła czeczotka (fornir czeczotowy o ciekawym wyglądzie słojów wynikającym z chorób lub uszkodzeń mechanicznych). Popularne były intarsje oraz inkrustacje, czyli połączenia różnych gatunków drewna, aby powstały dekoracyjne wzory;
- umiłowanie prostych linii oraz geometrycznych kształtów, takich jak trójkąty, romby, walce, kule i stożki. Modny był motyw gwiazdy, promieni słońca oraz piramidy o schodkowym układzie. Rzutowało ono nie tylko na wygląd mebli i dodatków, ale również ścian oraz podłóg. Słynne były posadzki z biało – czarnym wzorem szachownicy. Chętnie sięgano po wzorzyste tapety oraz dywany;
- symetria i powtarzalność – znajdujące odbicie nie tylko w wyglądzie sprzętów, ale również ich rozkładzie w pomieszczeniu. Art déco to ład, czyli konsekwentne powtarzanie zastosowanych motywów, utrzymanie właściwych proporcji. W tym stylu rządzi harmonia i równowaga;
- meble utrzymane na ogół w ciemnej tonacji równoważono za pomocą jasnych barw na ścianach, czyli bieli, różnych odcieni szarości i beżu. Przeciwwagę dla wprowadzonych ornamentów stanowiła prosta i masywna bryła mebli. Ten styl to również wysoki połysk, dzięki któremu wnętrza prezentują się bardzo wytwornie. W tym celu lakierowano bądź emaliowano meble. Wspominany blask zapewniało również gładkie szkło oraz chromowana stal. W tamtym czasie chętnie wykorzystywano szlachetne, dobrze starzejące się materiały, na przykład egzotyczne drewno, marmur, kryształ, a nawet kość słoniową;
- nowoczesność w tym stylu przejawiała się także poprzez zastosowanie mocnych akcentów kolorystycznych, które przełamywały nieco spokojną, klasyczną tonację dominującą we wnętrzach.
Jak urządzić wnętrze w stylu art déco?
Kolorystyka we wnętrzu to kwestia indywidualnych preferencji. Doskonale sprawdzi się biel, szary, beż oraz brzoskwinia. Dzięki nim pomieszczenie będzie prezentować się harmonijnie. Możesz zastosować nasycony kolor, ale zrób to umiejętnie. Powinien on uatrakcyjniać, nie zaś dominować wnętrze. Jeśli lubisz tapety, możesz wybrać taką z geometrycznym wzorem, ale aby nie było zbyt ciężko – pokryj nią tylko jedną ścianę. Odważni mogą zdecydować się na wnętrze tylko w czerni i bieli.
Na posadzkę wybierz deski podłogowe. Dobrą alternatywę stanowią nieco tańsze laminowane panele, które będą imitować drogie gatunki egzotycznych drzew. Do jasnej podłogi wybierz ciemne meble i odwrotnie. W kuchni, przedpokoju oraz łazience szyku zada kamienna mozaika bądź czarne i białe płytki podłogowe.
Meble w stylu art déco mają jednolitą kolorystykę. Dlatego dobrze wpiszą się w ten nurt dostępne obecnie na rynku meble o prostych bryłach – w białym, szarym lub czarnym kolorze. Znakomity wybór stanowią meble fornirowane (połyskujące, z wyraźnym rysunkiem drewna), ze zdobnymi uchwytami, złoceniami oraz wstawkami z frezowanego szkła. Można pokusić się o zakup antyków bądź mebli stylizowanych na stare, ale to propozycja dla tych osób, którym szczególnie zależy na zachowaniu wierności przy wprowadzaniu tego stylu do wnętrza. Zdobny sekretarzyk lub stolik kawowy o obłych kształtach i na giętych nogach pięknie ozdobi wnętrze. Możesz zdecydować się na stół ze szklanym blatem lub kanapę na chromowanych nogach. To nieco subtelniejsze nawiązanie, ale nadal zgodne z art déco.
Meble wypoczynkowe powinny być miękkie i wygodne oraz mieć opływowe kształty. W takiej formie najlepiej zrównoważą prostą linię pozostałych elementów wyposażenia. Najlepsze będą te o sporych rozmiarach, pokryte naturalną skórą w jasnym kolorze.
Jeśli chodzi o dodatki, postaw na kryształowy żyrandol, rzeźbę z brązu, duży zegar z kurantem. Lampki i kinkiety z witrażowym kloszem lub te, w których osłona ma kształt misy.