Kiedy myślimy o Indiach, nasze skojarzenia wędrują ku wyjątkowej kuchni oraz równie często – bollywodzkim filmom. Ten klimat wprawia nas w pozytywny nastrój. Między innymi z tego powodu decydujemy się przenieść go do swoich domów lub mieszkań. Sprawdźmy, czym zatem charakteryzuje się indyjski, czy też inaczej mówiąc bollywoodzki, w aranżacji wnętrz. Zapoznajmy się z ciekawymi inspiracjami.

Styl indyjski w domu – dla kogo?

Z pewnością można go polecić tym osobom, które lubią wymykać się ze sztywnych ram i szablonowości. To oczywiście rozwiązanie idealne dla miłośników orientalnych klimatów oraz podróżników. W takich wnętrzach dobrze będą czuć się osoby żywiołowe, dla których wnętrza są miejscem, gdzie ładują swoje wewnętrzne baterie.

Kolory rodem z Bollywood

Paleta barw we wnętrzach aranżowanych w stylu indyjskim zachwyca swym bogactwem i intensywnością. Do czynienia mamy bowiem z takimi kolorami jak np. pomarańczowy, czerwony, turkusowy, fioletowy, zielony szmaragdowy. Należy także wspomnieć o srebrze oraz złocie, które podobnie jak wcześniej wspomniane barwy przewijają się na dekoracjach czy materiałach wykorzystanych do aranżacji wnętrz.

Indyjskie meble

Powstają one z egzotycznych gatunków drewna. Wśród nich można wymienić akację indyjską, tek, palisander i mahoń. To z nich wykonuje się stoły, ramy łóżek, stoliki, komody, regały. Meble te często są zdobione ciężkimi uchwytami, okuciami. Wyróżniają się także misternymi zdobieniami – również w kolorze srebra i złota.

Dla stylu bollywodzkiego typowe są także kolorowe siedziska (pufy, sofy) obszyte kolorowymi tkaninami – najlepiej satyną lub jedwabiem. Na materiałach często widoczne są misterne hafty oraz aplikacje. Częstym sposobem ich dekorowania jest wykorzystywanie techniki batiku, czyli nakładania wosku i farbowania materiału, co pozwala uzyskać niepowtarzalne wzory.

Dodatki do indyjskich wnętrz

Jako pierwsze na myśl przychodzą nam posążki hinduistycznych bóstw, metalowe ażurowe latarenki i lampiony, satynowe poduszki, kadzidełka na specjalnych stojakach, lustra w bogato zdobionych ramach. Do wnętrz aranżowanych w bollywoodzkim klimacie warto wprowadzić także drewniane kufry z mosiężnymi okuciami. Warto także zadbać o fantazyjne tkaniny.

Indie w Polsce

Aranżacje w stylu indyjskim są dalekie od tego, do czego przywykliśmy w polskich domach i mieszkaniach. Dla wielu osób żywa kolorystyka, ciężkie meble oraz wielokolorowe dekoracje mogą być zbyt przytłaczające. Jednak nie musimy korzystać ze wszystkich wyznaczników opisywanego stylu, aby poczuć Indie u siebie. Zaaranżujmy w ten orientalny sposób jedno z pomieszczeń w domu lub też w każdym wprowadźmy po jakimś typowym dla niego elemencie. Przekonajmy się, jak można to zrobić.

Salon jak z bollywoodzkiego filmu

W tym miejscu możemy pójść na kompromisy. Zamiast żywej pomarańczy lub żółci na ścianie wyeksponujmy ciepły odcień beżu. Stanie się on doskonałym tłem dla mebli i dodatków. Wybierając meble, sięgajmy po te kolonialne – komodę, stolik, konsolę. Ich brąz będzie dobrze komponować się z prostą sofą lub narożnikiem, jakich obicia przybiorą pomarańczowy kolor. Jeśli jesteśmy na tyle odważni, materiałem obiciowym może być ekologiczna skóra. Niech w sąsiedztwie sofy lub narożnika znajdą się inne siedziska np. dużych rozmiarów pufy obite takim samym materiałem. Dodajmy jeszcze poduszki np. na których widnieją wizerunki słoni lub fantazyjne, geometryczne wzory.

Dodatki do salonu

Na komodzie i konsoli wyeksponujmy dodatki. Mogą to być drewniane figurki bóstw lub ażurowe lampiony, latarenki wykonane z metalu. Niech będzie on pokryty seledynową, złotą lub srebrną farbą, jaka zdaje się przypadkowo poprzecierana.

W aranżacji indyjskiego salonu dużą rolę odgrywa również zapach. Rozstawmy zatem w różnych miejscach pokoju świece, których woń przywodzi na myśl odlegle i egzotyczne zakątki świata. Jeśli wolimy bardziej intensywne zapachy, na stoliku okolicznościowym ustawmy srebrną metalową tacę z podstawką na kadzidełka. Dobrym wyborem są kadzidełka o zapachu drzewa sandałowego.

Sypialnia jak z Półwyspu Indyjskiego

Z racji tego, że pomieszczenie to jest często niedostępne dla oczu odwiedzających nas gości i stanowi naszą prywatną oazę spokoju, możemy pozwolić sobie na znacznie więcej.

Postawmy na odważną kolorystykę. Jako kolor ścian wybierzmy turkus lub szmaragdową zieleń. Poszukajmy takich odcieni, które optycznie nie będą zmniejszać pomieszczenia. Na jednej ze ścian – najlepiej tej, gdzie ustawiono wezgłowie łóżka – możemy namalować orientalny wzór. W tym celu posłużmy się gotowymi szablonami, jakie są dostępne w marketach budowlanych. Do ich wykonania użyjmy farby, której kolor będzie kontrastował z tą, zastosowaną na całej powierzchni ścian.

Meble i dodatki do sypialni

Oczywiście centralne miejsce zajmie łóżko. Jego rama najlepiej, aby została wykonana z egzotycznego gatunku drewna. Dobrym pomysłem jest rozwieszanie nad nim baldachimu. W tym celu możemy wykorzystać jedwabną lub satynową tkaninę, jaką np. samodzielnie ozdobimy, korzystając z techniki batiku. W nogach łóżka niech znajdzie się miejsce na grube i okrągłe poduszki z frędzlami. Niech te siedziska będą pokryte pomarańczową, fioletową lub różową tkaniną. Na łóżku niech znajdzie się satynowa pościel oraz kapa, których kolory i wzory kojarzą się z sari noszonymi przez Hinduski.

Wśród mebli w sypialni nie może zabraknąć masywnej szafy oraz konsoli, jaka będzie pełnić funkcję toaletki. W tych przypadkach również polecane jest drewno egzotyczne lub meble wykonane z innych materiałów, ale nawiązujące swymi formami do stylu indyjskiego. Nad konsolą niech zawiśnie lustro w złotej lub srebrnej ramie zdobionej różnego rodzaju dekorami.

Jako dodatki wykorzystajmy już wcześniej wspomniane latarenki, lampiony oraz figurki bóstw. Wyeksponujmy je na meblach i w różnych częściach pomieszczenia. W oknach zawieśmy satynowe zasłony o intensywnej pomarańczowej lub fioletowej barwie.