Wiele osób marzy o tym, aby mieszkać nad morzem i z okien domu lub mieszkania móc podziwiać spokojną plażę i fale rozbijające się o brzeg. Niestety nie każdy z nas ma możliwość żyć nad wodą. Mimo to możemy zaprosić nadmorski klimat do naszych wnętrz. Wystarczy, że wykorzystamy to, co oferuje styl marynistyczny. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Styl marynistyczny – dla kogo?

Oczywiście przywołuje on skojarzenia związane z morzem, żeglowaniem, życiem na statkach. Zatem to doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy uwielbiają wypoczywać na plaży, wsłuchiwać się w szum fal, oddając się morskim przygodom. Styl marynistyczny powinien również przypaść do gustu miłośnikom takich kolorów jak biel oraz różne odcienie niebieskiego, czyli dość stonowanych i wyciszających. To także ciekawa propozycja, jeśli jesteśmy miłośnikami naturalnych materiałów we wnętrzach.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się styl marynistyczny?

Salon, sypialnia, pokój dziecka, łazienka, a nawet kuchnia stają się dla niego doskonałym tłem. W tych pomieszczeniach styl marynistyczny może zarówno przyjąć minimalistyczną formę, jak i wypełniać je w każdym detalu. Dzięki dostępnym materiałom, meblom, dodatkom oraz oświetleniu z łatwością uda się wprowadzić nadmorski klimat do ww. wnętrz.

Kolorystyka

Dominującymi kolorami są już wcześniej wspomniana biel i niebieski, czyli kolory morza. Jeśli chodzi o ten drugi, to bazujemy na jego wielu odcieniach – począwszy od jasnego błękitu, po turkus, na granacie kończąc. Często spotykanym akcentem jest także czerwień.

Uzupełnieniem wymienionych barw są kolory, jakie również możemy zaobserwować nad morzem. Będzie to oczywiście żółty, brązowy i zielony, ale w bardzo jasnych odcieniach, wydających się dość starymi, spłowiałymi pod wpływem działania słońca.

Meble w nadmorskim klimacie

Aranżując wnętrza w stylu marynistycznym, nasza uwaga powinna skupić się głównie na drewnianych meblach. Najlepiej, jeśli są białe, ewentualnie poszarzane lub pobielane. Można również opierać się na wiklinie oraz rattanie. W niektórych salonach meblowych można znaleźć całe serie mebli pasujących do tego stylu w aranżacji wnętrz. W sieci powinniśmy również odszukać bardziej fantazyjne propozycje mebli np. regały i łóżka, które do złudzenia przypominają łodzie rybackie.

Dodatki jak zebrane nad morzem

Wnętrza utrzymane w stylu marynistycznym powinny być wypełnione dodatkami, aby móc całkowicie oddać nadmorski klimat. Po co zatem powinniśmy sięgnąć?

Na naszej liście oczywiście muszą znaleźć się muszle – koralowce i rozgwiazdy oraz różnych rozmiarów latarenki. Nie zapominajmy również o akcentach, jakie możemy zobaczyć na statkach czy nadbrzeżach. Wśród nich znajdą się drewniane stery, kompasy, liny żeglarskie. Równie dobrym pomysłem jest skorzystanie z sieci rybackich, kół ratunkowych w stylu retro, czy też butelek, jakie kojarzą nam się z listami do nich wrzucanymi. Nie zapominajmy również o tkaninach np. lnianych w biało-niebieskie lub czerwone paski.

Nadmorski salon – aranżacja

Aby móc jak najlepiej wyeksponować wszystko to, co typowe dla stylu marynistycznego, pomieszczenie to powinno być to przestronne, a co ważniejsze – dość dobrze doświetlone w naturalny sposób.

Ściany w salonie pomalujmy na biały kolor. Jeśli chcemy optycznie poszerzyć lub podwyższyć pomieszczenie, wykorzystajmy tapetę w biało-błękitne pasy, jaka zostanie położona pionowo czy też poziomo w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy to zrobić na ścianie, na której zostanie ustawiona kanapa.

Na podłodze niech znajdą się jasne panele lub płytki. Połóżmy na nich dywan np. w biało-czerwone pasy. W oknach zawieśmy granatowe zasłony z lekkiego materiału, jaki będzie poruszał się przy podmuchach wiatru.

Salon w stylu marynistycznym – meble

Możemy zdecydować się na nowoczesną kanapę w białym, beżowym lub niebieskim kolorze. Przy sofie niech znajdzie się wiklinowy stolik lub stara drewniana skrzynia, jaka może kojarzyć się z pirackimi skarbami. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, uzupełnijmy ten duet o rattanowy fotel, jaki czasem można spotkać na werandach nadmorskich chat.

Pozostałymi meblami niech okaże się biała komoda, na jakiej stanie telewizor. Na ścianach możemy zamontować także półki. Będziemy mogli na nich wyeksponować różnego rodzaju dekoracje. Ciekawym pomysłem jest wykonanie półek z wioseł lub desek związanych żeglarskimi linami.

Dodatki do salonu

W narożach pomieszczenia ustawmy latarenki, w jakich znajdą się świeczki. Ciekawy efekt uzyskamy, ustawiając obok siebie 2-3 tego typu dekoracje mające różne rozmiary. Na ścianach możemy wyeksponować zarówno drewniane stery, kompasy, jak i mapy kojarzące się ściśle z żeglarstwem. Na półkach lub stoliku wyeksponujmy dużych rozmiarów muszle.

Możemy także skorzystać z poduszek, których poszewki przypominają rybackie sieci oraz plakatów, na jakich widnieją morskie pejzaże.

Sypialnia z widokiem na morze

Jeśli chodzi o wygląd ścian i podłóg możemy powtórzyć rozwiązania zastosowane w salonie. Na ścianie, na jakiej stanie wezgłowie łóżka, dobrym pomysłem będzie zamontowanie desek. Ważne, aby zdawały się stare, jakby pochodziły z podkładu statku lub zostały wyrzucone na brzeg przez morze.

W oknach możemy zamontować bambusowe rolety, jakie uzupełnimy zasłonami w biało-niebieskie pasy lub z nadrukiem muszli, koników morskich, latarenek i żaglówek.

Meble i dodatki do marynistycznej sypialni

W tym miejscu najlepiej sprawdzą się białe meble – oczywiście drewniane lub doskonale imitujące ten materiał.

Łóżko ustawmy pod jedną ze ścian. Spróbujmy rozwiesić nad nim sieć rybacką. Obok niech znajdą się małe stoliki nocne np. z wiklinowymi szufladami lub zwyczajne drewniane skrzynie. Na jednej ze ścian ustawmy szafę – z drzwiami przemalowanymi na błękitny kolor oraz komodę. To na niej będziemy mogli poukładać morskie dekoracje.

Jako dodatki w sypialni doskonale sprawdzą się latarenki, jakie wprowadzą do tego wnętrza intymny klimat. Na łóżku niech znajdzie się biało-niebieska narzuta oraz poduszki z nadrukiem np. kotwicy.