Zanim zaczniemy aranżować dom lub mieszkanie, staramy się w większości przypadków określić, jaki ma być ich przewodni styl. Porównujmy między sobą m.in. ten skandynawski, rustykalny, nowoczesny, art deco, loftowy i jeszcze kilka innych. Szukamy wśród nich tego, który najbardziej będzie spełniał nasze oczekiwania i marzenia o miejscu przyjaznym do życia. Co jeśli jednak z tak szerokiej gamy nie możemy wybrać tego jednego? Wówczas można pomyśleć o stylu eklektycznym w aranżacji. Dowiedzmy się o nim czegoś więcej.

Styl eklektyczny, czyli jaki?

W dużym skrócie można go opisać jako ten, w jakim nie ma tylko jednego wzorca. Niektórzy nie nazywają go stylem, właśnie z wyżej wymienionego względu.

W eklektycznych wnętrzach miesza się ze sobą zazwyczaj kilka sposobów aranżacji. Wbrew pozorom nie jest to chaotyczna i nieuporządkowana mieszanka kolorów, faktur, mebli i dodatków. Eklektyczne przestrzenie są spójne, poukładane i dokładnie dopracowane, choć na początku prac może wydawać się to nierealne, gdy przykładowo chcemy sięgnąć jednocześnie np. do skandynawskich, rustykalnych i nowoczesnych wzorców kreowania przestrzeni.

Decydując się na ten styl, dajemy sobie możliwość sięgania po wiele różnorodnych rozwiązań. To ogromny plus. Jednocześnie musimy je ze sobą umiejętnie połączyć. Tu już mogą pojawiać się problemy. Warto jednak podjąć się takiego zadania, gdyż nagrodą jest dom lub mieszkanie naszych marzeń. Jak tego dokonać? Bardzo łatwo, jeśli trzymamy się kilku zasad.

Zapoznaj się z kilkoma stylami i określ motyw przewodni

Zanim wyruszymy m.in. po farby i meble, poczytajmy trochę na temat najważniejszych styli w aranżacji wnętrz. Zapoznajmy się również z katalogami i innymi materiałami, na jakich są zaprezentowane pomieszczenia w nich utrzymane. Najlepiej, jeśli zanotujemy, co wyróżnia np. styl skandynawski, rustykalny lub orientalny. Skupmy się w nich na tych elementach, jakie najbardziej nam się podobają, są funkcjonalne lub też łączą aspekty estetyczne z praktycznymi. Zapiszmy je. Zwracajmy uwagę na kolory, faktury i stosowane materiały. Na etapie rozeznania doszukujmy się w stylach kontrastów oraz zbieżności.

Podsumowując ten etap, należy zdobyć pewną wiedzę oraz określić, czego chcemy i co nam się podoba. Wskażmy na motyw przewodni całej aranżacji. Może to być kolor lub materiał.

Stwórz projekt

Kiedy już wiemy, jakie rozwiązania najbardziej nam pasują, przystąpmy do tworzenia projektu wnętrza. Miejmy przy sobie listę, na której znajdą się wybrane przez nas kolory (np. farb), materiały wykończeniowe (np. podłóg) oraz meble i dodatki. Warto nawet wydrukować ich zdjęcia, aby mieć je cały czas przed oczami.

Zdecydujmy, jakie pomieszczenie w domu lub mieszkaniu chcemy zaaranżować w oparciu o to, co wybraliśmy. Rysujmy na kartce różne warianty naszych pomysłów. Zestawiajmy na próbę odmienne od siebie elementy. Próbujmy wykreować przestrzeń, jaka mimo kontrastów pomiędzy jednostkowymi rozwiązaniami okaże się doskonałą całością. Bawmy się różnymi możliwościami, dopóki nie poczujemy, że to jest właśnie „to”.

Weźmy przy tym pod uwagę ważną wskazówkę projektantów wnętrz. Mówi o ona o tym, że dobry projekt w 70 procentach bazuje na jednym konkretnym stylu. Ma on być bazą, którą w 20 procentach i 10 procentach będą uzupełniać dwa inne style. Dzięki zachowaniu takich proporcji dom lub mieszkanie będą harmonijne.

Pomysły na eklektyczne wnętrza

Są one niemal nieograniczone. Styl eklektyczny sprawdzi się bowiem w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że wybrane przez nas rozwiązania będą miały ze sobą coś wspólnego. Może to być ww. kolor, materiał lub faktura. Przyjrzyjmy się zatem kilku kreatywnym mieszankom.

Sypialnia dobrze połączona

W tym pomieszczeniu zależy nam na spokoju, który sprzyja wypoczynkowi. Dlatego też zazwyczaj rezygnujemy z żywej kolorystyki na rzecz tej stonowanej. Sięgnijmy zatem i tym razem po biel, jaka stanie się mianownikiem łączącym w tym pomieszczeniu dwa style – skandynawski i rustykalny.

Niech w sypialni zagości komoda, szafa oraz podstawa łóżka wykonana z drewna. Pierwsze z wymienionych mebli niech będą pomalowane białą farbą, która została przetarta. To typowe dla stylu rustykalnego. Z kolei rama łóżka niech wyróżnia się czystą bielą, czyli charakterystyczną dla skandynawskich rozwiązań. Wybrane przez nas meble powinny mieć prostą linię, ale mogą pochodzić z różnych kolekcji. To właśnie dzięki kolorowi stworzą spójną całość.

W takiej rustykalno-skandynawskiej sypialni bardzo ważne okażą się dodatki. Wyeksponują one dominującą kolorystykę i oczywiście dodadzą uroku. Wiklina, poduszki, metal – to wśród nich powinniśmy wybierać.