Styl glamour przejawia się nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również modzie i stylu życia. Jest równie popularny, co kontrowersyjny. Jednym kojarzy się z luksusem i elegancją, inni zaś utożsamiają go z przesadą i złym smakiem. Jednak bez względu na rozbieżności w jego ocenie, faktem jest, że ma on opinię jednego z najgorętszych obecnie trendów wnętrzarskich i coraz więcej osób decyduje się na urządzenie swoich domowych przestrzeni zgodnie z tą koncepcją.

Skąd wziął się styl glamour?

Jego nazwa wywodzi się od angielskiego słowa „glamour”. W odniesieniu do kobiety oznacza urok, czar. W szerszym kontekście opisuje ono prestiż i splendor. Jako inspiracja do jego powstania posłużył styl hollywoodzkich gwiazd lat 40. i 50., między innymi Audrey Hepburn oraz Grace Kelly – ich nienaganny wygląd, olśniewające kreacje pochodzące od światowej klasy projektantów. To właśnie od nich zaczerpnięto tę wytworność i blask stanowiące nieodłączną część tego stylu.

Cechy charakterystyczne dla stylu glamour

Jest on bardzo eklektyczny, co może być zaletą, ale w wielu przypadkach bywa również wadą. Łączy różne wpływy, chętnie zestawia takie elementy, które na pozór nie mają szans na stworzenie harmonijnej całości, a jednak w aranżacjach w stylu glamour prezentują się nadzwyczaj dobrze. Wymaga ogromnego wyczucia i wyrobionego zmysłu estetycznego. Istnieje bowiem cienka granica pomiędzy wyrafinowaniem i artyzmem, a kiczem oraz tandetą. W przypadku tego stylu wnętrzarskiego bardzo łatwo jest ją przekroczyć. A nadmiar przepychu w stworzonej aranżacji może być przytłaczający i dawać dosyć karkołomne wrażenie.

Nasycone kolory i wyraziste wzory

Styl glamour często bazuje na wykorzystaniu rozmaitych odcieni różu i fioletu. Z tego powodu przyjęła się opinia, że to trend idealny dla kobiet. Bardzo popularne jest stylowe połączenie czerni i bieli, purpura oraz turkus. Aby efekt nie był zbyt mocny, warto sięgnąć również po biel, przygaszoną zieleń, neutralne szarości oraz delikatne beże. Osoby, które nie czują się zbyt dobrze we wnętrzach urządzonych w tak zdecydowanych barwach, mogą postawić na jaśniejszą tonację, a dla zachowania zgodności z tą koncepcją wystrój dopełnić dobrze dobranymi dodatkami. Ten styl lubi mocne wzory. Mogą się one znaleźć na tapecie, dywanie, obiciu mebli, bądź zasłonach. Grunt, aby i w tym obszarze zachować umiar. W przeciwnym wypadku wystrój będzie zbyt pstrokaty.

Meble w barokowym stylu i kontrastowe, śmiałe zestawienia

Wnętrza w stylu glamour to także odważne, ekstrawaganckie konfiguracje stworzone z mebli nowoczesnych, oszczędnych w wyrazie z elementami wyposażenia stylistycznie nawiązującymi do epoki baroku i rokoko. Mile widziana jest pikowana tapicerka, charakterystyczne krzywe linie, gięte nogi, ornamenty. Masywny fotel z podnóżkiem z powodzeniem można zestawić ze stolikiem kawowym wykonanym ze szkła i metalu. Szykowną konsolę z prostym, chromowanym krzesłem. Meble stylizowane na stare powinny jednak pojawiać się w formie pięknych, przyciągających spojrzenie akcentów. Jeśli będzie ich zbyt dużo, pomieszczenie zyska muzealny wygląd. Zmniejszy się również komfort jego użytkowania.

Wszechobecny blask i bogactwo

Połysk to nieodzowna cześć tego stylu. Kryształowy żyrandol, srebrne i złote bibeloty, powiększające przestrzeń lustra, drobne kryształki, bądź naturalne kamienie pojawiające się tu i ówdzie jako dekoracja, na przykład abażuru lampy. Tych elementów nie powinno zabraknąć w aranżacji zgodnej ze stylem glamour. Równie chętnie stosowane jest nieco subtelniejsze, ale nadal połyskujące szkło oraz lśniące, miękkie tkaniny jako pokrycie mebli, zasłony i kotary, poszewki poduszek oraz narzuty.

Dla kogo jest ten styl?

Przede wszystkim dla osób odważnych, ekstrawaganckich, obdarzonych dużą fantazją. Także tych, które nie mają pomysłu na wystrój, gdyż jest wiele elementów, które lubią i nie wyobrażają sobie, żeby nie znalazły się one w ich najbliższym otoczeniu. Przypadnie on do gustu miłośnikom antyków oraz osobom, którym znudził się modny skandynawski minimalizm i utrzymane w tym nurcie gustowne, ale bardzo zachowawcze aranżacje. Samodzielnego stworzenia wnętrz w stylu glamour mogą podjąć się osoby z dekoratorskim zacięciem, potrafiące w umiejętny sposób łączyć różne style. Ci, którzy nie czują się zbyt pewnie na tym polu, powinni skorzystać z pomocy fachowców.

Kilka cennych wskazówek

Styl glamour najlepiej można odtworzyć w przestronnych wnętrzach. W pomieszczeniach o mniejszym metrażu rozsądniej jest wprowadzić pojedyncze motywy. Dogodne jest to, że ma on różne oblicza. Osoby, które nie przepadają za antykami, mogą przesunąć środek ciężkości na połysk oraz dodatki – dekoracyjne oświetlenie, lustra i obrazy w bogato zdobionych ramach, wazony, świeczniki. Jeśli będą one właściwie dopasowane, stworzą wyjątkowy klimat. Na etapie planowania metamorfozy mieszkania dobrze jest wybrać kilka elementów i na nich skoncentrować się podczas tworzenia projektu wystroju. Czerpanie pełnymi garściami z tej koncepcji może zakończyć się fiaskiem. Warto podkreślić, że w przypadku stylu glamour bogactwo nierzadko ma wymiar dosłowny. Stylowe meble, naturalne drewno i kamień, skóra, gatunkowe tekstylia oraz piękne akcesoria do tanich nie należą. Wydatki można jednak zminimalizować poprzez kupowanie na pchlich targach, samodzielną renowację mebli, poszukiwanie okazji cenowych. W przypadku ograniczonego budżetu, na dobry początek można stworzyć udaną bazę, a zakup pozostałych elementów rozłożyć w czasie.