Styl klasyczny ciężko jest ująć w sztywne ramy. Składa się na niego mnóstwo elementów, a jeśli jeszcze dodać do tego fakt, że mocno ewoluuje na przestrzeni czasu, trudno jest doprecyzować, co tak naprawdę stanowi jego istotę.

Klasyka oznacza powrót do korzeni, ukłon w stronę pięknych i bogatych czasów z przeszłości. Dlatego z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że jest to styl, który nie ulega chwilowym modom. Czerpie z pewnych i sprawdzonych rozwiązań, czemu zawdzięcza tak dużą ilość zwolenników. Tym bardziej, że dom w stylu klasycznym nie musi przypominać muzealnych wnętrz. Obecnie stanowi on wyważoną kombinację tradycji oraz nowoczesności, dzięki której wnętrza są eleganckie oraz komfortowe. Luksusowe, a przy tym ciepłe i bezpieczne.

Istota stylu klasycznego

Jest kilka elementów typowych dla tego stylu, które sprawiają, że urządzone zgodnie z nim wnętrza tak bardzo się nam podobają:

  • symetria, która dotyczy zarówno schematu rozstawienia elementów wyposażenia w pomieszczeniu, jak i rozkładu bibelotów na kominku. Dzięki niej można stworzyć wnętrze, które będzie piękne, harmonijne i dobrze zrównoważone. Kolejnym plusem jest to, że symetryczny układ jest prosty i bezpieczny. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wprawy w tworzeniu domowych aranżacji. Wprowadzenie tej zasady podczas planowania wystroju znacznie ułatwi wykonanie tego zadania;
  • ponadczasowe, uniwersalne rozwiązania. Stworzony na ich bazie wystrój zawsze będzie szykowny i elegancki, bez względu na aktualnie obowiązujące trendy. Wybierając ten styl, można czuć się zwolnionym z pogoni za wszelkimi nowinkami, nieustannym wprowadzaniem zmian, żeby aranżacja nie była przestarzała;
  • wysoka jakość wszystkich elementów wyposażenia – począwszy od mebli, skończywszy na dodatkach. Stworzenie klasycznego wystroju wiąże się ze sporymi wydatkami, ale to inwestycja, która się zwróci. Przedmioty z wyższej półki są nie tylko miłe dla oka, ale również solidne oraz trwałe, a dzięki temu będą dobrze służyć przez wiele lat;
  • ład, umiar i powaga. W stylu klasycznym wyznaczamy pewne ramy i konsekwentnie trzymamy się ich. Dotyczą one formy mebli, zastosowanej kolorystki, wzorów i faktury materiałów. Dążymy do wprowadzania takich elementów, które nie tyle są do siebie podobne, co mają wspólny mianownik. Dzięki temu całość jest spójna i wyważona. Monotonię można przełamać detalem bądź tu i ówdzie mocniejszym kolorem – byle subtelnie i z rozwagą. W stylu klasycznym nie ma miejsca na szaleństwo i ekstrawagancję.

Kolorystyka

Styl klasyczny we wnętrzu to przede wszystkim stonowana, neutralna paleta kolorystyczna. Biel, krem, wszelkie odcienie beżu oraz brązu. Osoby, które preferują bardziej wyraziste barwy, mogą sobie pozwolić na wprowadzenie akcentów w kolorze ochry, bordo, głębokiej zieleni.

Materiały

Naturalne, wysokiej klasy materiały to podstawa podczas urządzania wnętrz w tym stylu. Najlepsze gatunki drewna, szlachetny kamień (marmur), metal (mosiądz oraz złoto), miła w dotyku wełna oraz miękka skóra. W tym kierunku należy podążać podczas tworzenia aranżacji.

Meble

To kwestia indywidualnych preferencji. Można zaplanować wystrój wyłącznie w oparciu o odnowione antyki bądź meble stylizowane na stare. Wiele osób jednak skłania się ku wpuszczeniu odrobiny postępu do wnętrza, gdyż tego rodzaju umeblowanie może je nadmiernie przytłoczyć. Poza tym warto dodać, że stare meble są dosyć masywne i rozłożyste, dlatego najlepiej prezentują się w przestronnych pomieszczeniach. Zwolennicy mieszanki tradycji i nowoczesności oraz posiadacze mniejszych mieszkań mogą zdecydować się na meble o klasycznej formie, zaś antyki wprowadzać sporadycznie. Toaletka w sypialni, stylowa komoda w salonie – będą przyciągać oko i podkreślać charakter aranżacji. W takich sytuacjach dla zachowania równowagi należy zadbać, aby ich otoczenie było bardziej stonowane.

Inne elementy, na które warto postawić

Podłoga może być wykonana z drewna lub kamienia. Sufit warto udekorować wykwintną sztukaterią, na ścianach zaś położyć gustowną tapetę lub ozdobne listwy, zarówno te podsufitowe, jak i przypodłogowe. Ilość i rodzaj zastosowanych elementów zależy od efektu, jaki pragną osiągnąć użytkownicy przechodzącego metamorfozę wnętrza. Typowe dla tego stylu są elegancko upięte firanki oraz drapowane zasłony. Warto zdecydować się na okazały, kryształowy żyrandol. Barokowy przepych w takim wydaniu nada luksusowego rysu każdemu pomieszczeniu. Jednak cały czas trzeba mieć na uwadze zasadę stosowania umiaru, aby aranżacja nie prezentowała się zbyt dosadnie, być może nawet karykaturalnie. Styl klasyczny to nawiązanie do pewnych elementów z przeszłości, a nie wierne ich powtórzenie.

Dodatki

Warto dobrze przemyśleć ich ilość oraz jakość. Znakomicie sprawdzą się narzuty, poduszki oraz serwetki. Ozdobne misy, świeczniki. Istotny element wystroju stanowi oświetlenie, które w tym przypadku pełni funkcję typowo dekoracyjną. Właściwe dopasowanie oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów to klucz do sukcesu.